Никола Бенин
"Дневник на чумавата година" - една от емблематичните творби на Даниел Дефо, отново достига до българските читатели. "Апостроф" публикува това ключово произведение на английския писател в първо самостоятелно издание у нас с оригиналния превод на Васил Атанасов, научи ДУМА от издателството. Макар книгата да описва Голямата чумна епидемия в Англия от средата на XVII век, аналогията със съвремието е неизбежна. Неслучайно британският вестник "Телеграф" пише: "Изненадващо, "Дневник на чумавата година" е задължително четиво за хората, изправили се пред пандемията от КОВИД-19." А "Гардиан" посочва: "Написана през 1722 г., тази е книга е актуална и днес. Особено днес."
През 1665 г. чумата покосява Лондон и отнема почти 100 000 живота. По това време Даниел Дефо е само дете, но по-късно извиква спомените си, за да създаде ярка хроника на епидемията и жертвите й. Според мнозина книгата се базира на записките на неговия чичо Хенри Фоу, който води обстойни дневници в разгара на трагичните събития в родния му град.
Разказана от първо лице, "Дневник на чумавата година" не е документално четиво, но е една от малкото художествени творби, които историците приемат за достоверен източник на информация за тези времена.
Даниел Дефо (1660-1731) е сред най-популярните английски писатели и е един от най-значимите представители на Просвещението. Наред с "Дневник на чумавата година", сред най-прочутите му романи са "Робинзон Крузо" и "Мол Фландърс".
Няма коментари:
Публикуване на коментар