Никола Бенин
Издълбаният в Йордания пясъчник град Петра е широко почитан като столица на Набатейското царство, древна арабска цивилизация, процъфтяла в Северна Арабия и южния Левант между около 312 г. пр. Н. Е. И 106 г. сл. Н. Е. Но на няколкостотин километра на юг, три до четири часа път от град Медина в Саудитска Арабия, се намират останките от мистериозно селище, което някога е било важен център на могъщата им цивилизация.
До археологическите разкопки през последните няколко десетилетия малко се знаеше за древната култура на Саудитска Арабия, която остави след себе си масивни изсечени в скали паметници в необятната пустиня. Mada'in Saleh, обект, включен в списъка на ЮНЕСКО, понякога наричан Hegra, е ключов център на Набатей по древен търговски път, свързващ Персия на изток със средиземноморския свят на запад. Околността на Ал-Ула представлява зашеметяващ пясъчен пейзаж от древни руини и хилядолетни гробници, голяма част от които остава добре запазена и до днес.
Мадаин Салех е обитаван от 1 век пр. Н. Е. И е бил оживен център за търговия с тамян и подправки до нахлуването на римляните през 1 век от н.е. Мястото се състои от повече от 100 изсечени в камъни монументални гробници, отразяващи занаятчийската мощ на набатейците. Каср ал-Фарид („Самотният замък“) е един от най-величествените, със стълби в короната му, за които се смята, че поддържат преминаването на душата към небето. Гръцко-римски, асирийски и египетски архитектурни влияния, като орли, сфинксове, триъгълници и колони, са видими в гробниците, изсечени от пясъчник.
Няма коментари:
Публикуване на коментар