Никола Бенин
Ето резюме на развитието на мястото от военен граничен пост до проспериращ град:
- Крепост на запад от сегашното място е създадена през 79 г. сл. Хр.
- Ново укрепление на сегашното място е построено през 84 г. сл. Хр., Вероятно за конна единица. Това беше унищожено от пожар през 105 г. сл. Хр.
- Построена е нова крепост в контекста на преобладаващата тогава открита граница. Това продължило до 120 г. сл. Хр.
- Нов форт, съвременен с изграждането на Адриановата стена и на 4 км южно от Стената, е построен за настаняване на пехотен гарнизон.
- През 139 г. от н.е. е построена каменна крепост, съвпадаща с границата, центрирана върху новопостроената Антонинова стена.
- Корбридж престава да се използва като база за спомагателни войски през 163 г. сл. Н. Е., Съвременно с повторното въвеждане в експлоатация на Стената на Адриан като Северна граница на империята.
- През следващите петдесет години Корбридж се консолидира като цивилен град, вероятно с малко военно подразделение в центъра.
- Около 180 г. сл. Хр. Започва мащабна гражданска сграда, включително две зърнохранилища, чешма и форум или пазар. По това време Корбридж претърпява нашествие от северни племена (враждебно настроени към Рим), което води до значителни щети на града.
- Около 200 г. сл. Хр. Житницата и фонтанът са завършени. По това време градът може да е бил използван като база за снабдяване на армията.
- Градът продължава през третия и четвъртия век от новата ера, въпреки че за този период е налице оскъдна информация. По-голямата част от този цивилен център е под полета близо до обекта и не е част от видимата археология. През този период Корбридж може да е бил снабдителна база и център за подкрепа на войските на Стената на Адриан.
- Мястото е било заето до разпадането на римското владичество в края на 4 век сл. Хр.
Музеят на място в Корбридж съдържа широка гама от находки, съобразени с дългия период на окупация, обобщен по-горе. Тук могат да се видят монети, керамика, олтари и надгробни маркери. Най-важната находка в Corbridge е „Corbridge Hoard“. Вътре в останките от погребан сандък имаше забележителна колекция от предмети, които включваха броня, оръжия, инструменти и инструменти, обков и различни предмети.
Няма коментари:
Публикуване на коментар