Никола Бенин
Заобиколени сме от негативизъм навсякъде, където се обърнем. Новините, които четем, социалните медии, които разглеждаме, и разговорите, които водим и подслушваме. Ние поемаме стреса от нашето семейство, приятели и колеги. И това отнема път.
The Mighty, платформа на общността (основана от Mike), която предоставя здравна информация и обединява хората около специфични здравни проблеми, е проучила над 70 000 читатели и членове на общността от март около тяхната информираност, възприятия и опит с коронавирусната криза. През септември респондентите съобщиха, че първите три емоции са разочарование, притеснение и гняв. Броят на респондентите, избрали гнева като една от най-добрите си емоции, се е удвоил повече от март - нараствайки от 20% след това на 45% през септември.
Отрицателността може да има токсични ефекти. Всъщност изследванията на Кристин отново и отново показват, че ние залитаме, когато сме изложени на негативизъм или грубост. Свидетелството на грубост пречи на нашата работна памет и намалява работата ни. Самото излагане на груби думи намалява способността ни да обработваме и припомняме информация. Склонни сме да затворим, да спрем да общуваме и да спрем да помагаме на другите. Дисфункционалните и агресивни мисли (а понякога и действия) растат в небето .
За щастие изследванията на Кристин също показват, че има продуктивен начин за противодействие на тези ефекти . Нарича се процъфтяващо - психологическо състояние, в което хората изпитват чувство както на жизненост, така и на учене. Процъфтяващите индивиди растат, развиват се и се зареждат с енергия, вместо да се чувстват в застой или изтощение.
В проучвания, проведени в редица индустрии, Кристин установява, че хората, които изпитват състояние на процъфтяване, са по-здрави, по-издръжливи и по-способни да се фокусират върху работата си. Когато хората усещат дори да предполагат, че процъфтяват, това обикновено ги предпазва от разсейване, стрес и негативизъм. В проучване на шест организации в шест различни индустрии служителите, характеризирани като силно процъфтяващи, демонстрират 1,2 пъти по-малко изгаряне в сравнение с техните връстници. Освен това те бяха с 52% по-уверени в себе си и способността си да поемат контрола над дадена ситуация. Много по-рядко е имало негативизъм да ги отвлече в разсейване или неувереност в себе си.
И така, как да увеличите процъфтяването си, особено когато усещате, че се давите в негативизъм? Нашите изследвания сочат някои тактики.
Избягвайте негативизма . Обърнете внимание на това, което поглъщате: каква информация сте избрали да прочетете, медиите, които консумирате, музиката, която слушате, хората, с които сте избрали да прекарвате време, и хората, на които търсите. Отрицателността прониква в порите ни чрез тези източници. Затова правете прости избори далеч от негативизма и към позитивността.
Внимавайте за това, което казвате на глас. Отрицателният език е особено коварен и мощен. Внимавайте какво мислите и казвате. Да, хората около вас влияят на вас и вашето настроение, но ние имаме по-голям контрол върху нашите мисли и чувства, отколкото всеки друг. И това, което казваме на глас, също носи значителна тежест. Според Тревър Моавад, треньор по психично кондициониране, който работи предимно с елитни спортисти, това е десет пъти по-вредно за чувството ни за процъфтяване, ако вербализираме дадена мисъл, отколкото ако просто си мислим .
Така че, помислете два пъти за това как кадрирате и говорите за дадена ситуация. Вместо да казвате „Това е най-лошото, което някога съм виждал“ или „Това е катастрофално“ (или „опустошително“ или „ужасно“), променете езика си, за да бъдете по-неутрални. Може да кажете: „Тази ситуация е предизвикателна“, което признава възможността за растеж или учене. Можете - и трябва - да признаете истината, като същевременно намалите силата му да ви влачи надолу.
Приемете неутрално мислене. Отрицателните мисли и притеснения ни отвеждат от релсите. По-вероятно е да се борим за основни задачи. Дългосрочно, повтарящо се негативно мислене е свързано с когнитивния спад и болестта на Алцхаймер . Наранява и другите, защото след това те са изложени на нашия негатив. Разбира се, твърде лесно е да се спрем на токсични хора или ситуации. Може да играем игра на вина, да размишляваме или да анализираме ситуацията. Много по-добре е да приемем проактивно мислене, фокусирайки се върху това какво можем да контролираме и какво трябва да направим по-нататък.
Моавад предлага да се използва неутрално мислене - несъобразен, нереактивен начин за оценка на проблемите и анализ на кризи. Това включва да останете в момента, да реагирате на всеки момент, докато се разгръща, и да запазите фокуса си върху това как можете да повлияете на следващото си действие. Не се всмуквайте да анализирате минали неуспехи или отвличайте от бъдещи страхове или мисли. Взимайте по една пиеса наведнъж.
Практикувайте благодарността последователно . Много може да се каже за ползите от благодарността . Благодарността намалява стреса ни, прави ни по-щастливи и ни помага да постигнем целите си. Рутинното чувство на благодарност увеличава социалната подкрепа, която получаваме, което допълнително намалява стреса и неговите негативни ефекти. Това е особено мощно, когато се практикува заедно с неутрално мислене. Победителят в Сиатъл Seahawk и Супербоул Ръсел Уилсън говори за това как е използвал тази комбинация, за да се ориентира в смъртта на баща си, загуба на Super Bowl, влиянието на Covid върху живота и професията му и други предизвикателства. Уилсън казва, че с „отношение на благодарност“ можете да бъдете благодарни за предизвикателство и да го преодолеете.
Неговите съвети насърчиха семейството ни да се замисли за някои от положителните резултати, донесени от пандемията. Например, подобно на много семейства, ние започнахме седмична Zoom среща, обединявайки членове на семейството, разпространени по целия свят, които преди това не са били в редовен контакт.
Внимавайте, като управлявате енергията си. Можете също така да увеличите своята устойчивост в лицето на негативизма и да насърчите процъфтяването, като упражнявате, ядете добре и спите достатъчно - всичко, което знаем, че трябва да правим, но често не успяваме, когато сме засипани с негатив Когато тренираме, мускулите ни изпомпват „ молекули на надеждата “ в телесните ни системи, които са полезни за нашето психическо и физическо здраве. Можете да усилите тези ефекти, като упражнявате навън, с другите или с музика.
Здравословното хранене също ви помага да избегнете негативизма. Колко добре реагирате на разочарованието, когато сте гладни? Липсва ни самоконтрол, необходим за търпеливо реагиране. Сънят също е важен. Липсата му нарушава саморегулацията и самоконтрола, което може да доведе до повече негативизъм. Изследванията свързват лошия сън с фрустрация, нетърпение, враждебност, тревожност, ниски нива на радост , по-ниски нива на доверие , отклонение на работното място и неетично поведение . Лишаването от сън също вреди на връзката между лидерите и техните последователи и намалява до каква степен хората помагат на другите.
Търсете положителни взаимоотношения - вътре и извън работата. Изследването на Кристин установи, че обезсилените връзки - при които един човек притежава траен, повтарящ се набор от негативни преценки, чувства и намерения към друг човек - имат четири до седем пъти по-голямо въздействие върху чувството за процъфтяване на служителя, отколкото енергизиращи, положителни отношения. За да компенсирате тези ефекти, обградете се и прекарвайте повече време с енергизатори - хората във вашия живот, които ви карат да се усмихвате и смеете, и да ви повдигат духа.
Може да не успеете да спрете потока от негативизъм в живота си, особено в момента, но можете да устоите на неговите токсични ефекти, като направите интелигентен избор за това кой и с какво се обграждате, начинът на мислене, който адаптирате, и информацията, която консумирате. Не само ще бъдете по-добре заради тези избори - и околните ще го направят.
Няма коментари:
Публикуване на коментар