Никола Бенин
Противоречивите съобщения от органите на общественото здраве породиха голямо объркване по отношение на COVID-19 , особено свързано с начина на предаването му.
Термините "аерозол", "във въздуха" и "капчица" направиха кръгове в опити да обяснят как новият коронавирус може да се разпространи, но без достатъчно обяснения.
Все още има дебати относно точната роля на въздушното предаване за разпространението на COVID-19, каза д-р Уилям Шафнер, професор по превантивна медицина и инфекциозни болести в медицинския център на Университета Вандербилт.
"Науката, поддържаща [въздушно предаване], не е толкова силна, колкото бихме искали", каза Шафнър. Има обаче доказателства за разпрозстранение на вируса особено в закрити помещения с лоша вентилация. "Имаме нужда от по-ясни насоки ... хората там го искат."
Ето какво трябва да знаете за това какво означават тези термини и как те са свързани с COVID-19:
Аерозол
Аерозолът е общ термин за всяка твърда или течна частица, толкова малка и лека, че може да се окачи във въздуха и да плува. Примерите са дим и прах. Някои вируси могат да станат аерозоли, което прави възможно пренасянето по въздух.
Световната здравна организация определя аерозолното предаване, известно още като въздушно предаване, като „много малки капчици ... които могат да останат окачени във въздуха за по-дълги периоди от време“.
Във въздуха
Във въздуха е, когато капчица, съдържаща вирус, е достатъчно малка, за да плава във въздуха, а предаването по въздух се случва, когато тази инфекциозна частица се вдиша от някой друг, според СЗО.
СЗО заяви, че има доказателства, че въздушното предаване на COVID-19 може да е възможно на закрито, особено в лошо проветриви помещения, поради "докладвани огнища на COVID-19 в някои затворени условия, като ресторанти, нощни клубове, места за поклонение или работни места, където хората може да викат, да говорят или да пеят. "
Капчици
Капките са големи частици слуз или слюнка, по-тежки от въздуха, които падат към земята веднага след изхвърлянето им, а предаването на капчици обикновено се случва, когато капчица, съдържаща вирус, влезе в контакт с очите, носа или устата на друг човек. Пример може да бъде човек, който говори силно, чиито капчици контактуват с лицето ви.
Според СЗО настоящите данни сочат, че предаването от човек на човек при близък контакт е основният начин на разпространение на COVID-19, тъй като капчиците "се освобождават от устата или носа, когато заразен човек кашля, киха, говори или пее, например." Хората в близък контакт със заразено лице могат да се заразят „когато тези инфекциозни капчици попаднат в устата, носа или очите им“.
Как се е променило разбирането ни за COVID-19 с течение на времето?
Първоначално се смяташе, че COVID-19 се разпространява само чрез капково предаване - 6-футови насоки за социално дистанциране се основават на изследвания, които показват, че предаването на капчици се случва най-лесно на такива къси разстояния. Учените все още вярват, че това е основният начин коронавирусът да разпространява човек на човек.
Но се появяват все повече доказателства, че вирусът може да се превърне в аерозол, което да доведе до разпространение във въздуха. Въпреки че сега много учени вярват, че е възможно предаване по въздух, мнозина са съгласни, че по-голямата част от инфекциите се случват, когато хората са претъпкани плътно един до друг, обменяйки по-тежките капчици.
СЗО актуализира своите онлайн насоки за COVID-19 през юли, за да включи информация за въздушно предаване. Центровете за контрол и профилактика на заболяванията последваха примера на 18 септември, но оттеглиха информацията няколко дни по-късно, заявявайки, че е публикувана по погрешка. CDC все още не е публикувал актуализация за въздушно предаване.
За много учени объркващата, разединена позиция на CDC по въздушно предаване, е обезсърчаваща. Научната общност осъди смесените съобщения, подчертавайки необходимостта от ясна, унифицирана обществена информация.
Според Шафнър, с по-ясни насоки от CDC, предприятията, които експлоатират закрити помещения, могат по-добре да се подготвят, като вземат предпазни мерки, като добавяне на нови вентилационни системи и ограничаване на тълпите, за да се защитят срещу евентуално предаване.
Нанси А. Аноруо, доктор по медицина, медицински факултет, преподавател по медицина в Харвардското медицинско училище и учен по обществено здраве.
Няма коментари:
Публикуване на коментар