събота, 10 октомври 2020 г.

Никола Бенин. Митнически съюз: нов план за действие за допълнителна подкрепа на митниците на ЕС

 Никола Бенин


Европейската комисия стартира нов План за действие на Митническия съюз, определящ поредица от мерки, за да направи митниците на ЕС по-интелигентни, по-иновативни и по-ефективни през следващите четири години. Обявените мерки ще укрепят Митническия съюз като крайъгълен камък на единния пазар. Те също така потвърждават неговата основна роля в защитата на приходите на ЕС и сигурността, здравето и просперитета на гражданите и бизнеса на ЕС.

В своите политически насоки председателят фон дер Лайен обяви, че Митническият съюз трябва да бъде издигнат на следващото ниво, по-специално чрез осигуряване на интегриран европейски подход към управлението на митническия риск, който подкрепя ефективен контрол от държавите-членки на ЕС. Днешният план за действие прави точно това.

Паоло Джентилони, комисар по икономиката, заяви: „Митническият съюз на ЕС беше едно от първите конкретни постижения на европейската интеграция и в продължение на повече от пет десетилетия той помогна да се защитят европейците и търговията да тече през нашите граници - които са толкова силни, колкото най-слабата им връзка. Днес новите предизвикателства означават, че трябва да направим нашите митнически правила по-интелигентни и да гарантираме, че те работят по-добре за държавите-членки, гражданите и законния бизнес. Това изисква по-добро използване на данни, по-добри инструменти и оборудване и повече сътрудничество в рамките на ЕС и с митническите власти на страните партньори. Освен това се изисква по-добра прогноза, така че митниците на ЕС да могат да се изправят пред бъдещето с увереност. Днес ние посочихме как ще изведем нашия Митнически съюз на следващото ниво. "

Днешният план за действие включва редица инициативи в области като управление на риска, управление на електронната търговия, насърчаване на спазването и митническите органи, действащи като едно:

  • Управление на риска: Планът за действие се фокусира по-специално върху осигуряването на по-голяма наличност и използване на данни и анализ на данните за митнически цели. Призовава за интелигентен, базиран на риска надзор на веригите за доставки и за създаване на нов център за анализ в рамките на Комисията за събиране, анализ и споделяне на митнически данни, които могат да информират критични решения, да помогнат на митническите органи да идентифицират слабите места по външните граници на ЕС и да управляват бъдещето кризи.
  • Управление на електронната търговия: в това отношение и за справяне с новите предизвикателства пред електронната търговия задълженията на доставчиците на платежни услуги и платформите за онлайн продажби ще бъдат засилени, за да помогнат в борбата с митата и данъчните измами в електронната търговия.
  • Насърчаване на спазването: предстоящата инициатива „Един прозорец“ ще улесни легитимните фирми да изпълняват своите гранични формалности в един единствен портал. Това ще позволи по-съвместна обработка, споделяне и обмен на информация и по-добра оценка на риска за митническите органи.
  • Митническите органи действат като едно цяло: Планът за действие подробно представя въвеждането на модерно и надеждно митническо оборудване в рамките на следващия бюджет на ЕС. Ще бъде създадена нова група за размисъл, съставена от държави-членки и представители на бизнеса, за да помогне за подготовката за бъдещи кризи и предизвикателства като непредвидени глобални развития и бъдещи бизнес модели.

Митническият съюз на ЕС

Митническият съюз на ЕС - който през 2018 г. отпразнува своята 50-годишнина - образува единна територия за митнически цели, където се прилага общ набор от правила. В рамките на Митническия съюз на ЕС митническите органи на държавите-членки на ЕС са отговорни за извършването на широк и нарастващ набор от проверки.

Следователно митниците на ЕС играят важна роля в подкрепа на икономиката на ЕС и бъдещия растеж. Митниците трябва да улесняват нарастващите количества легитимна търговия възможно най-бързо и безпроблемно. В същото време властите непрекъснато се ангажират с борбата с нарастващите нива на измами и контрабандата на незаконни или опасни стоки. Митниците също играят жизненоважна роля за възстановяването ни от безпрецедентна здравна криза. От началото на пандемията от коронавирус митническите органи и длъжностните лица на ЕС са в основата на основни задачи като улесняване на вноса на защитно оборудване, като същевременно премахват фалшиви продукти като фалшиви маски и фалшиви лекарства на външните граници на ЕС.

През последните години стана ясно, че митническите органи на държавите-членки се борят с предизвикателствата при изпълнението на различните си роли. Основните предизвикателства като настоящата извънредна ситуация в областта на общественото здраве, последиците от напускането на Обединеното кралство от единния пазар и митническия съюз на ЕС и възхода на дигитализацията и електронната търговия ще продължат и може дори да се увеличат. За да дадат своя пълен принос за благосъстоянието на всички граждани на ЕС и улесняването на търговията, нашите митнически органи трябва да бъдат оборудвани с най-модерно техническо оборудване и аналитичен капацитет, които позволяват на митниците да прогнозират по-добре рисковия внос и износ. Засиленото митническо сътрудничество с основните международни търговски партньори като Китай ще подкрепи усилията ни за улесняване на търговията и в същото време ще осигури ефективен контрол.

Заден план

Митническият съюз на ЕС се превърна в крайъгълен камък на нашия единен пазар, поддържайки границите на ЕС в безопасност, защитавайки нашите граждани от забранени и опасни стоки като оръжия, наркотици и вредни за околната среда продукти, като същевременно улеснява търговията на ЕС с останалия свят. Той също така осигурява приходи за бюджета на ЕС. Но наскоро стана ясно, че са необходими по-интелигентни начини на работа, за да могат митническите органи да управляват своя дълъг и нарастващ списък от отговорности.

Планът за действие се възползва от иновативен прогнозен проект на тема „Бъдещето на митниците в ЕС 2040“, който работи за създаване на споделено и стратегическо разбиране между ключовите заинтересовани страни за начини за справяне с настоящите и бъдещите предизвикателства пред митниците и за генериране на визия за това как Митниците на ЕС трябва да изглеждат през 2040 г.



Няма коментари:

Публикуване на коментар