Публикувал: Никола Бенин
Константин Икономов е роден в Банско на 5 октомври 1939 г. Случил е както на родно място, така и на род и родители. Дядо му, Свещеноиконом Константин Чучулаин (1861-1941), през първата съзидателна половина от живота си е бил учител, а през втората - свещеник и през цялото това време - комита и комитетски човек, чак до влизането на четите на Пейо Яворов и Христо Чернопеев и военните части на ген. Стилян Ковачев в Банско, което се случва пак на 5 октомври 1912 г. Направил е последният известен препис на Историята на Св. Паисий и е създал 11 синове и дъщери, от които К. Икономов има 47 първи братовчеди.
Баща му Асен Икономов (1906-1996) също е учител, но на девети септември е уволнен от народната власт завинаги от всички училища в Царство България. След двугодишен престой в концлагера Куциан, чак до пенсионирането си, има биографията на един Джек Лондон, което не му е попречило да живее с усмивка и мъдрост, с радостта от етнографските и историческите си изследвания, възпитавайки двете си деца в духа на традицията и Духа.
К. Икономов учи в Техникум по горска промишленост в Банско, а след това завършва Висшия лесотехнически институт в София по специалността “Горска механизация и транспорт” през 1962 г. За зло или за добро, тогава, ако си завършил някакъв техникум, можеш да следваш само по същата специалност.
лед няколкогодишна работа в София, като конструктор и научен сътрудник в областта на транспортното машиностроене, през 1967 г. се завръща в Банско по едно предложение - създаването на Техникум по електроника и металообработване, тогава много нужен за подготовката на кадри за разрастващата се индустрия в този бранш, главно в Западна България.
. Икономов при промените от 1989 г. е един от активистите на СДС и след изборите през 1991 е избран за Председател на Общинския съвет в Банско - до 1995 г., през която година Председателят на СДС Иван Костов на два пъти (след взривяването на къщата и след последвалото уволнение) прави от трибуната на Народното събрание питания и интерпелации към червеното Правителство по темата.
К. Икономов, поканен от Ръководството на СДС, през пролетта на 1997 г. поема поста Председател на Комитета по горите в Служебното правителство на Стефан Софиянски.
След парламентарните избори от април 1997 г. е назначен за заместник-министър в Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа към новото Правителство и престоява там до края на годината.
През това време, под негово ръководство, са създадени два основополагащи закона - Закон за връщане на частните гори и генерален Закон за горите, на базата на които започва реформата в Българските гори - процес дълъг, труден и отговорен. Тръгвайки по този път, К. Икономов бързо осъзнава, че патилата му в НП Пирин се повтарят, само че в невъобразимо по-големи размери и ако не следва принципите си, трябва да се превърне в охлюв или престъпник. Новата политическа сила така и не събира сили да обуздае тълпите от нечисти хора, нахлули в редовете й, за да я издоят и доведат до безличие, а в заповедта за освобождаване на К. Икономов, подписана от същия Иван Костов, се мъдри формулировката “липса на необходимите качества”, което си е самата истина.
По “некои съображения” К. Икономов не бива допуснат да се върне в създадената от него Дирекция на НП Пирин и след късо боледуване и мързелуване се сеща да се пенсионира.
В края на 1999 г. К. Икономов по покана на Правителството на Република Македония е назначен за съветник на Министъра на земеделието, горите и водното стопанство в Скопие и следващите 3 години, до края на 2002 г, работи по модернизацията на управлението на горите и създаването на ново горско законодателство и нормативна уредба във връзка с бъдещата европейска интеграция на Македония.
Няма коментари:
Публикуване на коментар