Никола Бенин
Почетен председател на комисията по въпросите на Европейския съюз от Бундестага, Гюнтер Крихбаум,
и уважаван председател на комисията по въпросите на Европейския съюз на Бундесрата, Guido Wolf,
Уважаеми парламентаристи от цяла Европа,
Наистина исках да бъда с вас в Берлин днес, но поради пандемията това не е възможно. Жалко. И мисля, че е особено тъжно, защото знам, че днес съм в изключително добра компания с вас, но поне онлайн, виртуално. Всички знаете: Наистина срещата ни не можеше да дойде в по-решаващ момент за Европа, така каза Гюнтер Крихбаум. Коронарната криза далеч не е приключила. Европа е силно засегната от втората вълна на вируса. И всички знаем, че части от Европа са блокирани, основно за да спасят човешки животи - и въпреки всички последици това за работниците и компаниите. С други думи: Несигурността продължава.
Но по-различно от март, през първата вълна, днес знаем, че има изход: Добрата новина е, че разполагаме с инструментите за борба с тази криза. Само не забравяйте, когато държавите-членки затвориха границите, ние създадохме зелени платна за стоки. Работихме с европейската индустрия, например, за да увеличим или увеличим производството на основни медицински стоки като маски, ръкавици, тестове и вентилатори. И най-важното - съвсем наскоро Комисията осигури около 2 милиарда дози потенциална ваксина срещу вируса. И така, това, което направихме, е: Сключихме договори с шест фармацевтични компании. Те работят по най-обещаващите кандидати за ваксина. И засега нещата вървят добре. Всички те произвеждат тук в Европа.
В момента държавите-членки работят по своите планове за ваксинация и по логистиката за разполагане на десетки милиони дози ваксина. Защото, само да кажа, не е важна ваксината, важни са ваксинациите. Така че, ако всичко върви добре, първите европейски граждани може вече да са ваксинирани преди края на декември. И това ще бъде огромна крачка напред към нормалния ни живот. С други думи, просто искам да кажа: Има светлина в края на тунела. Но все още трябва да бъдем дисциплинирани, докато най-накрая достигнем ваксинация, която е подходяща за унищожаване на този вирус.
И тогава, разбира се - Гюнтер Крихбаум го спомена - има план за възстановяване, „NextGenerationEU“, който го наричаме, и новият европейски бюджет. Европейският съвет взе решение за това през лятото. И да, както каза Гюнтер Крихбаум, в момента пакетът е блокиран от две държави-членки. Като Комисия, ние напълно подкрепяме председателството в намирането на решение за оставащите различия. Но ще се върна по-късно до този момент.
За да намери изход от кризата - а това е принципът на NextGenerationEU - Европа се нуждае от значителни инвестиции. Така NextGenerationEU струва 750 милиарда евро. И важно е, че с тези пари ние не само искаме да се борим с икономическите последици от кризата - това е една цел - но това, което трябва да направим, е: Трябва да напредваме по-добре, трябва да се модернизираме. Ние приемаме тази инвестиция наистина за подобряване. И ние искаме да създадем по-устойчива, по-цифрова и по-устойчива Европа. Това е възможност веднъж в поколението. Стартиране и изпълнение на NextGenerationEU - това зависи само от нас.
Затова, моля, позволете ми да погледна назад за момент. Това лято, помните ли, Съюзът беше на кръстопът. Видяхме риска много от нашите държави-членки да не могат да се справят с огромното въздействие на кризата или просто да се възстановят по начин, доста по-бавен от другите. И това би било фрагментация на единния пазар. В този момент Европа постъпи правилно. Защото заедно успяхме да предложим план, който да е от полза за Европа като цяло, така на север, или на юг, или на изток или на запад. И това, което направихме, казахме е: Искаме инвестиции и реформи - и двете. Затова разработихме план, който не само ще поправи икономиката ни, но и ще се подготви за бъдещето. С NextGenerationEU показахме колко силна може да бъде силата на солидарността. Открихме пътя за идеята да инвестираме заедно, като 27, за борба с тази криза. И мисля, че това беше забележителен момент на единство за Съюза. И това е постижение, с което трябва да се гордеем колективно.
Но, както вече казах, две държави-членки породиха съмнения. През юли всички 27 държавни или правителствени ръководители се споразумяха за нов механизъм за обвързване. Всъщност тя разглежда нарушения на принципа на върховенството на закона, които застрашават европейския бюджет - и само те. Затова смятаме, че механизмът за обвързване с условия е подходящ, пропорционален е и е необходим. И е трудно да си представим, че някой може да възрази. Но ако някой има правни съмнения, има много ясен път: той може да се обърне към Европейския съд. Това е мястото, където обикновено отменяме различията в мненията по отношение на правните текстове. И то не за сметка на милиони европейци, които отчаяно очакват нашата помощ, защото сме сред дълбока, дълбока криза.
И тук времето е от съществено значение. Времето наистина е от съществено значение. Искаме, с NextGenerationEU, да продължим напред към по-силна Европа. И за да постигнем това, ние се нуждаем от вас! Позволете ми да поговоря малко за това. Имаме нужда от вас, парламентаристите, за да приложите политиката на практика. Тъй като тези планове за възстановяване са национални планове за възстановяване и те трябва да бъдат създадени на регионално и местно ниво и на национално ниво. Вие ще бъдете тези, които оживяват проектите на земята. Нуждаем се от вашите идеи за плановете за възстановяване, които всяка държава-членка изготвя сега. Ние имаме принципи, европейски принципи - той трябва да инвестира в европейската зелена сделка, в цифровизацията и в устойчивостта на нашата икономика - но за това ни трябват идеи.
Така че искаме например, ако говоря за Зелената сделка, да стартираме Европейска вълна за обновяване. Всички знаете, че искаме да станем първият климатично неутрален континент до 2050 г. И ако погледнете сградите, сградите представляват 40% от нашите емисии. И много често те губят по-голямата част от енергията, която консумират. Сега разгледахме настоящия път на модернизация на сградите. И при сегашните темпове на тази модернизация, ще отнеме повече от век, за да сведем емисиите от сградите до нула. Така че, ако искаме да постигнем нашите климатични цели, един от стълбовете на проекта е: Трябва да удвоим темпото на обновяване до 2025 г. Следователно ние инвестираме в това. Както знаете, строителният сектор генерира огромна икономическа стойност на регионално и местно ниво. Така че, моля, кажете на колегите си у дома за тази чудесна възможност да превърнете европейските инвестиции в местен растеж! Това е принципът.
Това е само поредният пример за това как нашият Европейски зелен договор може да работи като нова европейска стратегия за растеж. Това е принципът: че ние се стремим напред да развиваме модерни, чисти технологии в рамките на европейската зелена сделка. И е добре да се види, че наистина Европа получава компания. Спомням си много добре, преди година, когато казахме, че искаме да бъдем първият климатично неутрален континент през 2050 г .: Всички бяхме сами. Но сега все повече и повече икономически мощности по света споделят нашата амбиция. Погледнете Япония, или Южна Корея, или Южна Африка. Те се ангажираха с неутралността на климата до 2050 г. Китай сега реши да стане неутрален към въглерода до 2060 г. И ние очакваме, разбира се, Съединените щати да се присъединят към Парижкото споразумение, както избраният президент Джо Байдън вече обяви. Това са големи новини и добри новини.
Това също ще бъде важен момент за нашата многостранна система, основана на правила. Искаме да работим с нашите партньори за укрепване на международните организации. Било то ООН, СТО или сега СЗО: Глобалните предизвикателства изискват силни многостранни институции и те трябва да бъдат подкрепени със силни ангажименти от страните членки. Видяхме пълната мощ и пълния потенциал на сътрудничеството по време на пандемията. Знаем, че изправени пред кризата, някои са избрали да се изолират. Други се опитаха да използват тази много трудна ситуация, за да постигнат геополитически печалби. Европа избра да сътрудничи; и да си сътрудничат в интерес на общото благо; и да подаде ръка за помощ на партньори и приятели в нужда.
И така, какво сме направили? Инвестирали сме над 3 милиарда евро в Западните Балкани, например за закупуване на вентилатори или тестващи комплекти или защитно оборудване. Изпратихме тонове медицинско оборудване до африканските страни. Бяхме с фронтовите лекари, които помагаха в борбата с COVID-19 в сирийските лагери за бежанци. И от самото начало, и това е най-важното, организирахме глобален отговор на коронавируса. Нито национален, нито европейски - глобален отговор. С това сме свикали не само почти 190 страни по света, но също така и НПО, бизнес лидери, гражданско общество. Така че с тази група заедно осигуряваме милиони дози бъдещи ваксини за страни с ниски доходи. Принципът е: Страните с високи доходи инвестират, ние го наричаме „COVAX Facility“, така че страните с ниски и средни доходи да имат достъп до справедливи и достъпни ваксини. И това е нещо, което никоя държава не би могла да постигне само сама. И това отново показва красотата на глобалното сътрудничество.
Уважаеми народни представители,
Това е важен момент за нас. Вие, като европейски парламентаристи, доказахте своята устойчивост през последните няколко месеца на кризата. Парламентите продължиха да обсъждат в съответствие с правилата - и това не беше лесно. И там, където физическите срещи не бяха възможни, парламентите направиха всичко възможно, за да поддържат дебатите и дискусиите живи онлайн, точно както правим днес. По този начин те гарантираха, че здравната криза няма да се превърне в криза на демокрацията. Бих искал да ви благодаря от сърце от това.
Както каза Гюнтер Крихбаум, парламентите играят критична роля в демокрациите на Европа. Ето защо те ще играят решаващата роля и в Конференцията за бъдещето на Европа. Всъщност Конференцията е и ще остане важна инициатива, особено сега по време на пандемията. Това е въпрос, много близък до собственото ми сърце. И ако пандемията по някакъв начин ни позволява, ние искаме да започнем с нея преди края на годината - тоест Комисията, заедно със Съвета и Европейския парламент. А структурата, която изграждаме, включва много ясна роля за националните парламенти.
В момента изглежда, че ще изградим многоезична онлайн платформа, която ще ни помогне да го направим - и която ще играе важна роля в тези времена, както правим днес. Бихме искали нашите граждани да имат по-голяма дума за бъдещето на Европа. Искаме да знаем какви притеснения имат, когато мислят за Европа. И наистина, никой - в нито един град, в което и да е село, в който и да е регион или във всяка федерална държава - не може да бъде пропуснат. Ето защо разчитаме на вашата помощ.
В края на краищата вие като членове на парламента познавате своите региони по-добре от всеки друг. Можете да организирате събития. Можете да достигнете до хора от всички части на нашето общество и да ги съберете. С други думи, само ако вие, членовете на Парламента, сте ангажирани изцяло и страстно - и знам, че мога да разчитам на това - Конференцията ще отговори на големите очаквания, които всички ние сега имаме от нея. Вече сте изиграли пълна роля в оформянето на пътя, който сме поели досега. И когато конференцията започне, знам, че мога да разчитам на вас. Сега наистина се радвам да обменя идеи с вас и благодаря, че ме изслушахте.
Няма коментари:
Публикуване на коментар