неделя, 30 септември 2018 г.

Никола Бенин. Остров Кауай - най-старият от основните Хавайски острови

д-р Никола Бенин

Остров Кауай - най-старият от основните Хавайски острови, появил се преди 6 милиона години в резултат на вулканична активност. Кауай е четвъртият по големина остров от Хавайския архипелаг. Той има големина 1433 кв.км. В средата на острова се издига Вайлеале (Vayleale) изгаснал вулкан, чиято височина е 1569 м. По-голямата част от населението живее в западната част на острова. Планините на острова са покрити с гъста тропическа гора с много водопади.










Монтефиоре Майнц Махзор (Montefiore Mainz Mahzor) - един от редките еврейски свещени ръкописи

д-р Никола Бенин

През Средновековието еврейските общности на градовете Майнц, Шпейер и Вормс се превръщат в центрове на еврейския живот в Рейнланд. Карл Велики и неговите наследници поканиха евреите да се заселят в долината на река Рейн и тези градове процъфтяват в деветия и десетия век. След като пострадаха от кръстоносците през 1096 г., те преустроиха своите общности в търговските градове по протежение на Майн и Рейн, като поръчаха луксозни илюстрирани ръкописи като този век по-късно.

Майнц Махзор е един от редките еврейски свещени ръкописи, които все още съществуват. Това е празнична молитвена книга, използвана по време на еврейските големи празници. Тези книги принадлежат на цялото общество и са публично показвани и публикувани. Кодексът има 299 листа,  написани с черно и червено мастило в Ашкеназик сценарий. Ръкописът е илюстриран с хибридни животни, гротески и човешки фигури. Неговите износени страници, отдавна подрязани или отрязани, са палимпсести на поколения конгреганти.

Монтефиоре Майнц Махзор (Montefiore Mainz Mahzor), около 1310-1320, ръкопис на пергамент,
Музей на изящните изкуства, Хюстън, музейна покупка, финансирана от Фондация "Браун"

петък, 28 септември 2018 г.

Никола Бенин. Картини на Моне, Писаро и Лорен се продават в "Кристи'с" (Christie's This Fall)

Създаването на АдамСъздаването на Адам
д-р Никола Бенин

Колекция на изкуството на франкофилските познавачи Фред и Елизабет „Мими” Стафорд (Elizabeth 'Mimi' Stafford) ще излезе на пазара в "Кристи'с" (Christie's This Fall). Американските колекционери видяха хубава възвръщаемост на бронзовата скулптура на Константин Бранкузи „Изтънченото момиче” (La Jeune fille sophistiquée) (Портрет де Нанси Кунард), което купиха от художника през 1950 година при посещение в Париж за $ 5000. През май миналата година той продаде в Christie's за рекордните 71 млн. Долара, далеч надминавайки предишния аукцион на Бранкузи за 57 млн. долара.

Събитието на 1 ноември ще включва почти 300 партиди, картини от стари майстори, мебели, порцелан.  В аукционната къща ще  се предлагат също продажби на импресионисти и модерни произведения на изкуството Общата сума за колекцията Стафорд (Stafford)  се очаква да надхвърли 14 милиона долара.
Сред ключовите произведения на колекцията са „Снежен ефект в Живерни” ("Effet de neige à Giverny") на Клод Моне  (Claude Monet) , оценена от 6 милиона до 8 милиона долара, а ландшафтът на Камий Писаро „Сняг, залязващо слънце, Ерагни” (Camille Pissarro, Neige, soleil couchant, Eragny (1894).се оценява от 2 милиона до 3 милиона долара.

Камил Писаро, Нейдж, солантик, Ерагни (1894 г.).  С любезното съдействие на Christie's Images Ltd.
Камий Писаро „Сняг, залязващо слънце, Ерагни” (Camille Pissarro, Neige, soleil couchant, Eragny (1894)

Claude Monet, <i>Effet de neige à Giverny</i> (1893). Courtesy of Christie's Images Ltd.
„Снежен ефект в Живерни” ("Effet de neige à Giverny") на Клод Моне  (Claude Monet)
Дискобулът на Майрън

Автограф на Михаил Арнаудов от Кирил Христов

 Никола Бенин

4. Автограф от Кирил Христов - HELIOS-AS

Арнаудов сборник. Т. 9. Илияна Бенина. Репрезентации на жената във властта в текста на поредицата „Хари Потър“ от Дж. К. Роулинг
















Арнаудов сборник. Т. 9. Книгите по западноевропейска литература в личната библиотека на Михаил Арнаудов. Интереси и пристрастия

д-р Илияна Бенина, д-р Никола Бенин



















вторник, 25 септември 2018 г.

Сигишоара (Sighişoara) - градът крепост на двадесетте занаятчии

 Никола Бенин

Изглед от Вила Франка © Valimare








Сигишоара (Sighişoara) е град и община на река (Търнава Маре) Târnava Mare в окръг Муреш, Румъния. Разположен е в историческия район на Трансилвания.
През 12-и век германски занаятчии и търговци, известни като трансилвански саксонци, са поканени в Трансилвания от унгарския крал да се заселят и да защитават границата на кралството. За първи път през 1191 година  Хроникьорът Краус описва саксонското селище в днешния Сигишоара. Документ от 1280 г. споменава град, построен на мястото на римско укрепление, като "Кастро" или "шестстранния лагер", приличащ по форма на на неправилен шестоъгълник. Други записани имена са Schaäsburg (1282), Schespurg (1298) и Segusvar (1300). До 1337 г. Сигишоара се е превърнал в кралски център и през 1367 г. полачава градски статут на селище (Civitas de Segusvar).
Градът играе важна стратегическа и търговска роля в покрайнините на Централна Европа в продължение на няколко века. Сигишоара се превръща в един от най-важните градове на Трансилвания от всички селища в цялата Света Римска империя. Немските занаятчии доминират в градската икономика, както и при изграждането на укрепленията, които го защитават. Смята се, че през 16-ти и 17-ти век Сигишоара (Sighişoara) има до 15 гилдии и 20 занаяти. В града живее бароковият скулптор Елиас Николай (Elias Nicolai). Влашкият  принц Влад Дракула, баща на Влад Цепеш (prince Vlad Dracul - father of Vlad the Impaler (Dracula) който живее в изгнание в града, позволява да бъдат изсечени монети в града (монетата е монопол на унгарските крале в Кралство Унгария) и издава първия документ, в който се среща румънско име Сигишоара. Румънското име е заверено за първи път през 1435 г. и произлиза от унгарското има Сегесвар (Segesvár), в което вар е "крепост".
Sighişoara е популярна туристическа дестинация, благодарение на добре запазения стар град. Забележителността на града е Часовниковата кула, която е 64-метра, построена през 13 век. Днес е музей на историята.
Други забележителности на града са:
Цитаделата в Сигишоара - саксонска сграда от 12-ти век, с историческия център на града, все още населен. Цитаделата е включена в списъка на световното културно наследство.
 Музей на оръжията - до родното място на Влад Цепеш Дракола. Много малък, но съдържа интересна колекция от средновековни оръжия (мечове, стрели и др.). 
Покрито стълбище - много стара каменна стълба с дървен покрив по протежение на целия участък. То води до църквата на хълма и гробището. Църква на хълма - съдържа много фрески и крипта. Построена е на мястото на римско укрепление. До нея е едно от лутеранските гробища в града, което съдържа много надгробни плочи на германц. 



























четвъртък, 20 септември 2018 г.

Поздравление от чл.-кор. проф. д.т.н. Христо Белоев по случай Деня на Независимостта на България – 22 септември



Уважаеми колеги,

На 22.09.2018 се навършват знаменателните 110 години  от деня, в който княз Фердинанд І обявява „България за независимо Българско царство”  в църквата „Св. Четиридесет мъченици” във Велико Търново.

В историческия Манифест, се казва:
„Винаги миролюбив, моят народ днес копнее за културен и икономически напредък; в това отношение нищо не бива да спъва България; нищо не трябва да пречи за преуспяването й.
Такова е желанието на народа ни, такава е неговата воля. Да бъде според както той иска. Българският народ и държавният му глава не могат освен еднакво да мислят и еднакво да желаят.”

Безспорно това един от най-смелите и най-мъдрите държавни актове наред със Съединението на Източна Румелия и Княжество България, постигнато на 6 септември 1885 г.
За нас, днешните български поколения, ценностите на човешката свобода, на националната ни идентичност и независимост са сред най-скъпите дарове, завещани от дедите ни и наш дълг да ги опазим свети за следващите поколения!

Честит празник!

Чл.-кор. проф. д.т.н. Христо Белоев, DHC mult.,
Ректор на Русенския университет


Манифестът за обявяване на Независимостта ще бъде показан в Националния исторически музей

Кралският замък Лечица (Łęczyca)

Никола Бенин


Nikola Benin: Кралският замък Лечица (Łęczyca)

Кралският замък Łęczyca е средновековен замък, разположен в Łęczyca, Полша. Замъкът е издигнат от Казимир III Велики като укрепление през 1357-1370.
Łęczyca е един от най-старите градове в Полша, споменат през 12 век. Това е мястото на първата записана среща на Сейма, полския парламент, през 1182 година. През 1229 г. той става столица на херцогството Лечица.

Никола Бенин - стилов редактор на "Анализ и реконструкция на пътнотранспортните произшествия"


д-р Никола Бенин

Любенов, Д., Гелков, Ж. Стилов редактор Н. Бенин. Анализ и реконструкция на пътнотранспортните произшествия. Русе: Академично издателство „Русенски университет”, 2017, 63 с. ISBN 978-954-712-717-3










Римският театър в Палмира, Сирия


д-р Никола Бенин



Палмира, древен град, включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО, някога свързвал Персия, Индия, Китай с Римската империя и Средиземноморския регион, вече е подлаган на унищожение в ръцете на групата на Ислямската държава. 
Новите доклади напомнят на предишната окупация на археологичния обект от май 2015 г. до март 2016 г. През този период бунтовниците от ИДИЛ екзекутираха затворници в римския театър и обесиха тялото на археолога Халед ал-Асаад, дългогодишен ръководител на обекта. Групата също взриви Триумфалната арка на Палмира и унищожи няколко други паметника, статуи и погребения.
Може би най-голямата забележителност на Палмира е Тетрапилонът ( от гр. Τετράπυλον - четири врати), който бележи втория завой на централната улица с колонадите. Съоръжението се състои от квадратна платформа, носена на всеки ъгъл с група от четири колони. Всяка от четирите групи поддържа 150-тонен масивен корниз. Имало е статуя върху пиедестал в центъра на всяка четворка. Само една от 16-те колони е от оригиналния розов гранит, вероятно донесен от Асуан в Египет. 15-те други колони са реконструирани и монтирани от Палмира с дейното участие на същия Халед ал-Асаад, който бе убит от бойци на Ислямска държава.