Никола Бенин
Въглероден диоксид срещу метан
В семейството на газове и емисии, които влияят на глобалното затопляне, CO2 е най-дълго живеещият замърсител и най-широко разпространеният. Другите, така наречените краткотрайни замърсители на климата, също допринасят за парниковия ефект, но изчезват от атмосферата относително бързо. Метанът е един от тях (другите са флуорни газове, озон, сажди/черен въглерод и др.). CO2 остава в атмосферата в продължение на хиляди години, но метанът изчезва за около 10 до 15 години. Проблемът обаче е, че докато метанът е в атмосферата, той има по-вреден ефект от CO2, до 85 пъти по-лош от CO2 (за период от 20 години).
Ако бързо намалим метана, CO2 и тези други газове, можем значително да намалим глобалното затопляне в рамките на нашия живот. По същия начин, намаляването на емисиите на метан е много важно за постигане на нашите климатични цели за 2050 г.
Накратко, трябва да направим и двете. Намаляването на метана е сигурен начин за забавяне на глобалното затопляне, но само намаляването на емисиите на CO2 ще доведе до дългосрочна стабилност на климата.
От къде идва?
Метанът (CH4) е основният компонент на природния газ (изкопаем газ) и биометана (газ от селскостопански отпадъци). Нефтените и въглищните операции също отделят големи количества метан. Той идва от потоци от отпадъци, особено открити сметища за боклук, и от селското стопанство. И има значителни фонови емисии на метан от блатата и животинското царство.
От тези източници петролният, газовият и въглищният сектор биха могли да намалят сравнително бързо своите емисии на метан. По отношение на отпадъците простите добри практики могат да имат голямо въздействие: като предизвика намаляване на отпадъците за 20 години, директивата на ЕС за депата помогна за намаляване наполовина на метана в ЕС. (Ето защо разделяме хранителните си отпадъци в ЕС.)
Справянето с емисиите на метан от селското стопанство обаче е по-трудно, тъй като месото остава важен компонент от нашата диета. Животновъдството остава важен източник на метан. И докато всяка крава, прасе или друго селскостопанско животно е малко и може да произвежда само малки количества от него, комбинираният ефект от селскостопанския сектор е голям. Всяка промяна в поведението в този сектор ще има голямо влияние върху начина на живот – и по-специално върху икономическата, социалната и културната ситуация в селските райони.
ЕС и глобални действия
ЕС се съгласи да съсредоточи усилията си върху антропогенните източници, описани по-горе, и определи петрола, изкопаемия газ и въглищата като приоритетни области за действие. Предстоящото законодателно предложение е насочено именно към необходимостта от намаляване на свързаните с енергията емисии на метан. В други области на действие селското стопанство и отпадъците също са на фокус. По-специално за селското стопанство, ключов въпрос е правилното описание на компромисът между храната, хуманното отношение към животните и естествения биогенен метанов цикъл.
Като гледаме петрола, изкопаемия газ и въглищата, ние вече не произвеждаме голямо количество от тези въглеводороди в ЕС. И там, където го правим, индустриите, които разчитат на тях, са в упадък. В резултат на това ЕС е най-големият вносител на петрол, газ и въглища в света, но повечето от емисиите на метан, свързани с това потребление, са извън границите на ЕС. Така че нашата стратегия е да използваме покупателната си способност, за да стимулираме промяната извън ЕС.
Публикувана през октомври 2020 г., стратегията на ЕС за метан определя как ЕС ще приема законодателство за измерване, докладване и проверка на емисиите на метан, поставя ограничения за вентилиране (умишлено изпускане на метан) и изгаряне на факел (умишлено изгаряне на газ) и налага изисквания за откриване на течове , и ги ремонтирайте. Тези мерки ще се прилагат в Европа, но се надяваме и в страните износителки.
Ето защо глобалното обещание за метан , което ЕС и Съединените американски щати се споразумяха да спонсорират, е толкова иновативно. Инициативата ще бъде лансирана на Конференцията на ООН по изменението на климата (COP26) през ноември. Той дава колективна цел за намаляване на 30% от глобалните емисии на метан до 2030 г. Най-големият производител на въглеводороди в света (САЩ) и най-голямата точка на потребление (ЕС) вече се съгласиха да работят за намаляване на емисиите на метан по веригите за доставки. Излизайки отвъд националната отговорност, ние признаваме колективната отговорност. Целта сега е да накараме други страни, независимо дали са производители или потребители, да се присъединят към това обещание.
Няма коментари:
Публикуване на коментар