вторник, 30 ноември 2021 г.

Европейски ден на потребителите 2021 година (European Consumer Day 2021)

 Никола Бенин


„Дигиталните и екологични преходи: противоречиви или допълващи се? Потребителската гледна точка”

 

Когато правят своя избор, потребителите не винаги могат да вземат предвид цифровото измерение и екологичното измерение едновременно. Млад потребител, който би се изкушил да сменя мобилния си телефон всяка година, за да бъде в крак с цифровите разработки, не може в същото време да вземе предвид въздействието върху околната среда от транспортирането на устройства, често идващи от Азия.

Как можем да гарантираме, че цифровият и екологичният преход се допълват взаимно, без да се пречат? Как можем да гарантираме, че политиките на ЕС за тези два прехода не са противоречиви, а взаимно се подкрепят?


European Consumer Day 2021

Digital and green transitions: contradictory or complementary? The consumer viewpoint

Draft programme


Master of ceremony: Ileana Izverniceanu de la Iglesia

10:00 Opening session

Moderator: Alain Coheur, president of the Section for the Single Market, Production and Consumption

  • Christa Schweng, EESC President
  • Simon Zajc, State SecretaryMinistry of Economic Development and Technology, Slovenian Presidency of the Council of the European Union
  • David Cormand, member of the European Parliament

10:25  Video Message by Didier Reynders , European Commissioner for Justice and Consumers

10:30 Keynote speech

Eric Vidalenc, Deputy Regional Director ADEME Hauts-de-France (Agency for ecological transition), Scientific adviser Futuribles International, author of "Pour une écologie numérique"

Debate with the participants

11:00 Panel 1 – Consumers and digital: opportunities and challenges

Rapporteur : Wautier Robyns de Schneidauer, EESC member

  • Cristian Sainz de Marles, ONCE
  • Marion Graeffly, Telecoop

Debate with participants

12:00 Panel 2 – Consumers and sustainability: challenges and obstacles

Rapporteur : Alessandro Mostaccio, EESC member

  • Jana Zurkova, RReuse Belgium
  • Odile Le Bolloch, Stop Food Waste

Debate with participants

14:30 Panel 3 – Digital transition and green transition: complementarities and/or contradictions ?

Rapporteur : Christophe Lefèvre, EESC member

  • Ursula Pachl, BEUC
  • Claire-Anne Coriat, Le Kaba

Debate with participants

15:30 Wrap up and conclusions

  • Presentation of panel 1 conclusions by the rapporteur
  • Presentation of panel 2 conclusions by the rapporteur
  • Presentation of panel 3 conclusions by the rapporteur

15:45 Institutional response

  • Alain Coheur, INT Section President
  • Alain GrisetMinister Delegate in charge of Small and Medium-Sized Enterprises attached to the French Ministry of the Economy, Finance and Recovery
  • Nils Behrndt, Director DG JUST, EC

16:00 Closing remarks

Participants will be able to speak in English, French, Italian and Spanish and will be able to listen to the debates in English and French.

Изграждане на капацитет по Еразъм+ във висшето образование (CBHE)

 Никола Бенин


Erasmus+ Capacity Building in Higher Education (CBHE)

Действието за изграждане на капацитет във висшето образование (CBHE) подкрепя проекти за международно сътрудничество, базирани на многостранни партньорства между организации, активни в областта на висшето образование. Той подкрепя уместността, качеството, модернизирането и отзивчивостта на висшето образование в трети страни, които не са свързани с програмата Еразъм + за социално-икономическо възстановяване, растеж и просперитет и реагира на последните тенденции, по-специално на икономическата глобализация, но също и на скорошния спад в човешкото развитие , нестабилност и нарастващи социални, икономически и екологични неравенства, изострени от пандемията COVID-19.

Кога

  - 

9:45 - 10:00 часаСвързване на участниците
10:00-10:30чИзграждане на капацитет във висшето образование: какво е новото?
10:30-11:30

Как да подготвим конкурентно проектно предложение?

  • Критерии за награждаване
  • Еднократна сума II
11:30-11:45Как да подадете предложение?
11:45-12:30Въпроси и отговори

събота, 27 ноември 2021 г.

Метанът (CH4)

Никола Бенин


Въглероден диоксид срещу метан

В семейството на газове и емисии, които влияят на глобалното затопляне, CO2 е най-дълго живеещият замърсител и най-широко разпространеният. Другите, така наречените краткотрайни замърсители на климата, също допринасят за парниковия ефект, но изчезват от атмосферата относително бързо. Метанът е един от тях (другите са флуорни газове, озон, сажди/черен въглерод и др.). CO2 остава в атмосферата в продължение на хиляди години, но метанът изчезва за около 10 до 15 години. Проблемът обаче е, че докато метанът е в атмосферата, той има по-вреден ефект от CO2, до 85 пъти по-лош от CO2 (за период от 20 години). 

Ако бързо намалим метана, CO2 и тези други газове, можем значително да намалим глобалното затопляне в рамките на нашия живот. По същия начин, намаляването на емисиите на метан е много важно за постигане на нашите климатични цели за 2050 г.

Накратко, трябва да направим и двете. Намаляването на метана е сигурен начин за забавяне на глобалното затопляне, но само намаляването на емисиите на CO2 ще доведе до дългосрочна стабилност на климата.

От къде идва?

Метанът (CH4) е основният компонент на природния газ (изкопаем газ) и биометана (газ от селскостопански отпадъци). Нефтените и въглищните операции също отделят големи количества метан. Той идва от потоци от отпадъци, особено открити сметища за боклук, и от селското стопанство. И има значителни фонови емисии на метан от блатата и животинското царство.

От тези източници петролният, газовият и въглищният сектор биха могли да намалят сравнително бързо своите емисии на метан. По отношение на отпадъците простите добри практики могат да имат голямо въздействие: като предизвика намаляване на отпадъците за 20 години, директивата на ЕС за депата помогна за намаляване наполовина на метана в ЕС. (Ето защо разделяме хранителните си отпадъци в ЕС.)

Справянето с емисиите на метан от селското стопанство обаче е по-трудно, тъй като месото остава важен компонент от нашата диета. Животновъдството остава важен източник на метан. И докато всяка крава, прасе или друго селскостопанско животно е малко и може да произвежда само малки количества от него, комбинираният ефект от селскостопанския сектор е голям. Всяка промяна в поведението в този сектор ще има голямо влияние върху начина на живот – и по-специално върху икономическата, социалната и културната ситуация в селските райони.

ЕС и глобални действия

ЕС се съгласи да съсредоточи усилията си върху антропогенните източници, описани по-горе, и определи петрола, изкопаемия газ и въглищата като приоритетни области за действие. Предстоящото законодателно предложение е насочено именно към необходимостта от намаляване на свързаните с енергията емисии на метан. В други области на действие селското стопанство и отпадъците също са на фокус. По-специално за селското стопанство, ключов въпрос е правилното описание на компромисът между храната, хуманното отношение към животните и естествения биогенен метанов цикъл.

Като гледаме петрола, изкопаемия газ и въглищата, ние вече не произвеждаме голямо количество от тези въглеводороди в ЕС. И там, където го правим, индустриите, които разчитат на тях, са в упадък. В резултат на това ЕС е най-големият вносител на петрол, газ и въглища в света, но повечето от емисиите на метан, свързани с това потребление, са извън границите на ЕС. Така че нашата стратегия е да използваме покупателната си способност, за да стимулираме промяната извън ЕС. 

метан банер

Публикувана през октомври 2020 г., стратегията на ЕС за метан определя как ЕС ще приема законодателство за измерване, докладване и проверка на емисиите на метан, поставя ограничения за вентилиране (умишлено изпускане на метан) и изгаряне на факел (умишлено изгаряне на газ) и налага изисквания за откриване на течове , и ги ремонтирайте. Тези мерки ще се прилагат в Европа, но се надяваме и в страните износителки.

Ето защо глобалното обещание за метан , което ЕС и Съединените американски щати се споразумяха да спонсорират, е толкова иновативно. Инициативата ще бъде лансирана на Конференцията на ООН по изменението на климата (COP26) през ноември. Той дава колективна цел за намаляване на 30% от глобалните емисии на метан до 2030 г. Най-големият производител на въглеводороди в света (САЩ) и най-голямата точка на потребление (ЕС) вече се съгласиха да работят за намаляване на емисиите на метан по веригите за доставки. Излизайки отвъд националната отговорност, ние признаваме колективната отговорност. Целта сега е да накараме други страни, независимо дали са производители или потребители, да се присъединят към това обещание.

Holy Monastery of Eikosifoinissa

 Никола Бенин


Holy Monastery of Eikosifoinissa е построен през 400 г. сл. Хр. и разположен в планината Пангайо. Той е най-старият манастир в региона и може би един от най-старите в Гърция. Той е разрушаван многократно през своята 16-вековна история и се превръща в духовен и културен център на Източна Македония и Тракия по време на Войната за независимост от 1821 година.


Built in AD 400 and located in Mt Pangaio, the Holy Monastery of Eikosifoinissa, is the oldest monastery in the region, and perhaps one of the oldest in Greece. It has been destroyed multiple times in its 16 centuries of history, and became the spiritual and cultural centre of Eastern Macedonia and Thrace during the War of Independence of 1821.


четвъртък, 25 ноември 2021 г.

Темата за любовта в литературата. Мисловна карта - 12 клас

Никола Бенин 



Публично изказване по житейски проблем

Публикувал:  Никола Бенин



Що е публично изказване?



  • - вид аргументативен текст;
  • - предназначен е за устно официално общуване (публично);
  • - представя и зашитава позиция по проблеми, свързани с живота на хората.

Смисъл на публичното изказване



Чрез публичното изказване по житейски проблем се представят

и защитават становища по въпроси, които са свързани  с интересите

и потребностите на личността. Обосновава се позоция, за

да се изрази отношение към:

- други хора - родители, учители, приятели;

- качества - трудолюбие, завист, агресивност;

- тип поведение или конкретна постъпка - добротворство, безразличие,

злодеяние и др.


Правотата на защитаваното твърдение се подкрепя


с разсъждения:

  • - от собствения и / или чуждия опит;
  • - от художествени, научни, медийни и други текстове.

Какво вече знаем

Композиция

Публичното изказване е един от жанровете на
официалното общуване в устна форма.
То съдържа:
- тема;
- теза -твърдението на автора по основната
  • тема;
  • - аргументация - доказване на тезата чрез
  • разсъждения , данни и факти;
  • - заключение - обобщение на казаното.

Подбор на аргументи

Най-обширната част от изказването е аргументацията
и от нея зависи дали говорещият ще убеди слушателите
в правотата си.
Аргументите трябва да са съобразени с характера
темата. Могат да се използват конкретни житейски събития
и ситуации, както и научно доказани факти.

Личният опит е много убедително доказателство в публичното изказване. Използвайте го, когато е възможно и подходящо.


Съвети за устно публично изказване и изнасяне на презентация

  1. Говорете ясно и отчетливо. Темпът трябва да е умерен, за да се възприеме чутото и не много бавен, за да не се отегчават слушателите.
  2. Интонацията не бива да е равна. Поставяйте логическо ударение ( наблягайте) на тези думи, които са важни в изказването.
  3. Не се дръжте сковано, но и не се разхождайте и не жестикулирайте
  4. прекомерно, за да не отвличате вниманието от самото изказване.

  1. Репетирайте пред огледалото, като кажете едно и също изречение по няколко начини, с ралично ударение и с различни жестове. Изберете най- подходящия вариант, съобарзявайки се и с аудиторията пред която ще говорите или презентирате.
















сряда, 24 ноември 2021 г.

Марк Бооне „Историците и техният занаят. Увод в историческата критика"

 Никола Бенин


Марк Бооне „Историците и техният занаят. Увод в историческата критика“ (Издателство„Кралица Маб“)


Историята в последно време се превърна културно пространство, в което се разгарят всякакви битки – интелектуални, академични, националистически, политически даже. Все едно сме преки свидетели на казаното от Джордж Оруел в „1984“: „Който владее миналото, владее бъдещето. Който владее настоящето, владее миналото“. Сраженията за миналото са сражения за настоящето, това е ясно; но заедно с това те са сражения и за научен етнос – някак все повече губещ се в днешното време всред многобройните квази-, псевдо-, алтернативно-, мистико- и т.н. историци, които превръщат изучаването на миналото в панегирици и свободни съчинения, в приказки и митове, дрънкани наизуст.

Излизането на книгата на белгийския историк от университета в Гент Марк Бооне „Историците и техният занаят. Увод в историческата критика“ („Кралица Маб“) в този случай е абсолютно навременно, идещо да покаже, че историята съвсем не е лесна наука и като всяка наука тя си има своите правила и закони.

Петко Р. Славейков. Габровското училище и неговите първи попечители. Цариград, 1866 година

 Никола Бенин


Снимка на автора на първата история на Габовското училище



Рисунка на първата сграда на Габровското новобългарско училище.
 Национален музей на образованието


Печат на габровското училище - 1839 година



Археологическият музей на Истанбул

 Никола Бенин






Медуза






Част от Портата на Ищар









Саркофагът на Александър Велики






Златокъдрият Александър. Мраморът е оцветен преди повече от 2 хилядолетия






Лодкарят