Никола Бенин
В доклада "Изменение на климата 2021: Основата на физическите науки" се подчертава, че човешката дейност като причина за изменението на климата сега е неоспорима и води до по-чести и тежки метеорологични явления, засягащи всеки регион на планетата. В него се предупреждава, че са необходими „бързи и трайни намаления“ на емисиите на въглероден диоксид и други парникови газове за ограничаване на глобалното затопляне.
Този доклад идва сред поредната година на тежки горещи вълни, суши, наводнения, горски пожари и екстремни събития, които засягат общностите по целия свят. Констатациите трябва да напомнят, че трябва спешно да се даде приоритет на да се подкрепят за тези, които са в най -неравностойно положение и вече изпитват най -тежките последици от изменението на климата.
Нуждаем се от трансформираща климатична справедливост за хората по целия свят, които са били маргинализирани и изключени от вземането на решения относно въздействията и интервенциите. Трябва да говорим за загуби и щети за уязвимите общности и трябва да държим правителствата отговорни за изпълнението на програми, които носят значима и положителна промяна в живота на най -засегнатите от изменението на климата. "
Лидерите, които се срещат на COP26, трябва да слушат науката и да предприемат решителни действия, за да запазят изкопаемите горива в земята. Успоредно с това те трябва да гарантират, че политиките за адаптиране и смекчаване, включително постигане на нулеви емисии, са справедливи и приобщаващи.
„Политиците трябва да признаят реалностите, базирани на местата на хората, живеещи в най-уязвимите места на планетата, и да гарантират, че техният жив опит, глас и знания се отчитат при вземането на решения. Нашата глобална криза в областта на биологичното разнообразие и климата изисква действия, но действия, насочени към основните двигатели на кризите - бедност, неравенство и маргинализация.
Няма коментари:
Публикуване на коментар