Никола Бенин
Фарисеи (на иврит: פְּרוּשִׁים, perushim, prushim - „тези, които се разделиха“) - религиозно и социално движение в Светите земи през епохата на Втория храм. След разрушаването на Втория храм през 70 г. сл. н. е., фарисейските вярвания стават основната, литургична и ритуална основа на равинския юдаизъм.
Конфликтите между фарисеите и садукеите възникват в контекста на много по-широки и дългогодишни социални и религиозни конфликти сред евреите, изострени от римското завоевание. Друг конфликт бил културен – между подкрепящите елинизацията (садуцеите) и съпротивляващите й се (фарисеите). Третият е съдебно-религиозен, между онези, които подчертават важността на Втория храм с неговите ритуали и поклонение, и тези, които подчертават важността на други закони на Мойсей. Четвъртата точка на конфликт, особено религиозен, се отнасяше до различни тълкувания на Тората и как тя да се прилага в съвременния еврейски живот, като садукеите приемаха само писмената Тора (с гръцката философия) и отхвърляха доктрини като устната Тора, Пророците, Писанията и възкресението на мъртвите.
Йосиф Флавий (37 - ок. 100), смятан от много историци за фарисей, оценява общия брой на фарисеите преди падането на Втория храм на приблизително 6000. Той твърди, че фарисеите са имали пълна подкрепа и уважение сред обикновените хора, очевидно за разлика от по-елитарните садукеи, които са висшата класа. Фарисеите претендираха за авторитета на Мойсей за тяхното тълкуване на еврейския закон, докато садукеите представляваха авторитета на свещеническите привилегии и прерогативи, установени от времето на Соломон, когато Садок, техният прародител, служи като първосвещеник. Изразът „обикновени хора“ в писанията на Йосиф Флавий предполага, че повечето евреи са били „обикновени еврейски хора“, които не са били свързани с никакви групи.
Извън еврейската история и литература, фарисеите са известни с това, че са споменати в Новия завет във връзка с конфликти с Йоан Кръстител и Исус Христос. В Новия завет също има няколко препратки към факта, че апостол Павел е бил фарисей. Връзката между ранното християнство и фарисеите зависеше от личността на индивида; докато многобройни неназовани фарисеи бяха изобразени като враждебни, новозаветните писания споменават няколко фарисеи, включително Йосиф от Ариматея, Никодим и Гамалиил, които симпатизираха на Исус и християните. Грубото изобличение на фарисеите в Евангелието доведе до факта, че понятието „фарисеи“ в християнството и съвременното общество често се използва като синоним на лицемерие.
Името „фарисей“ идва от старогръцкото Φαρισαῖος, а то от своя страна идва от арамейското פְּרִישָׁא (Pərīšā), в множествено число פְּרִישַׁיָּא (Pərīšayyā), което означава „отделен“. На иврит това съответства на думите פָּרוּשׁ (pārûš) в единствено число и פְּרוּשִׁים (pĕrûšîm). Тези думи произлизат от корена פָּרַשׁ (pāraš), което означава „разделяне“, „разделяне“. Първоначално „фарисеи“ е прозвище (в смисъл на „вероотстъпници“, „еретици“), дадено им от противниците им садукеите, но по-късно придобива уважителен оттенък. Самите фарисеи се наричаха мъдреци или книжници. В Евангелието на Матей се казва, че фарисеите обичали хората да ги наричат: „учителю, учителю“ (Матей 23:7).
Източници
Първото историческо споменаване на фарисеите и техните вярвания се намира в четирите евангелия и книгата Деяния, които описват както тяхното стриктно придържане към тълкуването на Тората, така и техните есхатологични възгледи. По-късно историческо споменаване на фарисеите идва от юдейско-римския историк Йосиф Флавий (37-100 г. сл. н. е.) в описанието му на „четирите школи на мисълта“ или „четирите секти“, на които той разделя евреите през 1 век сл. н. е. д. (Други школи са били есеите, които като цяло са били аполитични и които може да са възникнали като секта от свещеници-дисиденти, които са отхвърлили назначените от Селевкидите или Хасмонеите висши свещеници като нелегитимни; садукеите, основните антагонисти на фарисеите; и „четвъртата философия“ .. други движения като ранните християни в Йерусалим и Therapeutae в Египет.
Втората книга на Макавеите, второканоничната книга на Библията, се съсредоточава върху еврейския бунт срещу селевкидския цар Антиох IV Епифан и завършва с поражението на неговия генерал Никанор през 161 г. пр.н.е. от Юда Макавей. Най-вероятно е написан от фарисей или някой, който симпатизира на фарисеите, тъй като включва няколко теологични нововъведения: умилостивителна молитва за мъртвите, Деня на Страшния съд, застъпничеството на светиите и заслугите на мъчениците.
Йехуда Ханаси редактира Мишна, авторитетната кодификация на фарисейските тълкувания, около 200 г. от н.е. д. Повечето от авторитетите, цитирани в Мишна, са живели след разрушаването на храма през 70 г. от н.е. д.; Така това бележи началото на прехода от фарисейски към равински юдаизъм. Мишна беше изключително важна, защото събра устните тълкувания и традициите на фарисеите и по-късно на равините в единен авторитетен текст, което позволи на устната традиция в юдаизма да оцелее след разрушаването на Втория храм.
Въпреки това нито един от равинските източници не съдържа надеждни разкази на очевидци за фарисеите и тяхното учение.
История
600 г. пр.н.е д. - 160 пр.н.е д.
Депортиране и експулсиране на неизвестен брой евреи от древното царство Юда във Вавилон от Навуходоносор II, като се започне с първото депортиране през 597 г. пр.н.е. д. и продължава след падането на Йерусалим и разрушаването на храма през 587 г. пр.н.е. довели до драматични промени в еврейската култура и религия. По време на 70-годишното изгнание във Вавилон еврейските домове за събрания (известни на иврит като Beit Knesset или на гръцки като синагогата) и молитвени домове (на иврит Beit Tefilah; гръцки προσευχαί prosevhe) бяха основните места за събрания за молитва, и домът на обучението (beit midrash) беше аналогичен синагоги.
През 539 пр.н.е. д. персите завладяват Вавилон, а през 537 г. пр.н.е. Кир Велики позволява на евреите да се върнат в Юдея и да възстановят храма. Той обаче не позволи възстановяването на еврейската монархия, която остави еврейските свещеници като доминираща сила. Без ограничителната сила на монархията авторитетът на храма в обществения живот е укрепен. Приблизително по същото време се появява партията на садукеите - партия от свещеници и елити, свързани с тях. Вторият храм обаче, завършен през 515 г. пр. н. е., е построен под покровителството на чужда сила и въпросите за неговата легитимност все още остават неразрешени. Това създава условия за развитието на различни секти или "школи на мисълта", всяка от които претендира за изключителната власт да представлява "юдаизма" и които като цяло избягват социалните връзки, особено брака, с членове на други секти. През същия период Съветът на мъдреците, известен като Синедриона, може би е кодифицирал и канонизирал еврейската Библия (Танах), от която Тората се чете публично в празничните дни след завръщането от Вавилон.
Храмът вече не е единствената институция за еврейския религиозен живот. След построяването на Втория храм по времето на свещеник Езра, домовете за обучение и поклонение остават важни образователни институции в еврейския живот. Извън Юдея синагогата често е била наричана молитвен дом. Въпреки че повечето евреи не можеха редовно да посещават службите в храма, те можеха да се събират в синагогата за сутрешни, следобедни и вечерни молитви. В понеделник, четвъртък и събота седмичната част от Тора се чете публично в синагогите, следвайки традицията на публичните четения на Тора, установена от Езра.
Въпреки че свещениците контролират ритуалите в храма, писарите и мъдреците, по-късно наречени равини (буквално „учител, господар“), доминират изучаването на Тората. Тези хора поддържат устна традиция, която според тях произхожда от планината Синай с Тората на Мойсей; Бог даде тълкуването на Тората.
Елинистическият период от еврейската история започва със завладяването на Персия от Александър Велики през 332 г. пр.н.е. Разривът между свещениците и мъдреците се развива през това време, когато евреите са изправени пред нови политически и културни трудности. След смъртта на Александър през 323 г. пр.н.е. д. Юдея е управлявана от египетско-елинските Птолемеи до 198 г. пр.н.е. д., когато сирийско-елинската империя на Селевкидите под ръководството на Антиох III завзема властта. Тогава, през 167 г. пр.н.е., селевкидският цар Антиох IV нахлува в Юдея, влиза в храма и го лишава от пари и церемониални предмети. Той въвежда програма за насилствена елинизация, изискваща от евреите да изоставят собствените си закони и обичаи, като по този начин ускорява Макавейския бунт. Ерусалим е освободен през 165 г. пр. н. е. и храмът е възстановен. През 141 г. пр. н. е. събрание от свещеници и други установява Симон Макавей като първосвещеник и водач, ефективно установявайки династията на Хасмонеите.
Появата на фарисеите
След поражението на силите на Селевкидите, племенникът на Юда Макавей Йоан Хиркан установява нова монархия под формата на свещеническата династия на Хасмонеите през 152 г. пр.н.е. пр. н. е., утвърждавайки по този начин свещениците като политически и религиозни авторитети. Въпреки че Хасмонеите са смятани за герои в тяхната съпротива срещу Селевкидите, на тяхното управление липсва легитимността, която идва от това, че са произлезли от династията на Давид от ерата на Първия храм.
Фарисейската („сепаратистка“) партия възниква главно от група книжници и мъдреци. Името им идва от еврейския и арамейския паруш или паруши, което означава „отделен“. Това може да се отнася до тяхното отделяне от езичниците, източниците на ритуална нечистота или от нерелигиозните евреи. Фарисеите, заедно с други еврейски секти, са активни от средата на 2 век пр.н.е. д. преди разрушаването на храма през 70 г. сл. Хр. д. Йосиф Флавий ги споменава за първи път във връзка с Йонатан, наследника на Юда Макавей. Един от факторите, които отличават фарисеите от другите групи преди разрушаването на Храма, е тяхното убеждение, че всички евреи са длъжни да спазват законите за чистота, предписани за храмова служба извън Храма. Въпреки това, основната разлика беше продължаването на ангажимента на фарисеите към законите и традициите на еврейския народ в лицето на асимилацията. Както отбелязва Йосиф Флавий, фарисеите са смятани за най-умелите и точни тълкуватели на еврейския закон.
Йосиф Флавий посочва, че фарисеите са получили подкрепата и добрата воля на обикновените хора, очевидно за разлика от по-елитните садукеи, които са били свързани с управляващите класи. Като цяло, докато садукеите бяха аристократични монархисти, фарисеите бяха еклектични, популярни и по-демократични. Фарисейската позиция е илюстрирана от твърдението, че „ученият мамзер има предимство пред невежия първосвещеник“. Мамзер, според дефиницията на фарисеите, е отхвърлено дете, родено от забранена връзка, като изневяра или кръвосмешение, при която бракът на родителите не може да бъде законен.
Садукеите отхвърлиха фарисейския принцип на устната Тора, създавайки две еврейски разбирания за Тора. Пример за такъв различен подход е тълкуването на термина „око за око“. Фарисейското разбиране беше, че стойността на окото трябва да бъде платена от престъпника. Според садукеите тези думи имали по-буквално тълкуване, при което окото на престъпника било премахнато.
Мъдреците от Талмуда виждат пряка връзка между себе си и фарисеите, а историците като цяло смятат фарисейския юдаизъм за прародител на равинския юдаизъм, тоест нормативен, мейнстрийм юдаизъм след разрушаването на Втория храм. Всички основни форми на юдаизма днес се смятат за наследници на равинския юдаизъм и в крайна сметка на фарисеите.
Хасмонейски период
Въпреки че фарисеите не подкрепиха хасмонейските експанзионистични войни и насилственото покръстване на едомците, политическият разрив между тях стана още по-голям, когато фарисей на име Елеазар обиди хасмонейския етнарх Йоан Хиркан на собствената му маса, предлагайки му да се откаже от ролята си на висш свещеник поради вероятно неверни слухове, че е заченат, докато майка му е била военнопленница. В отговор той се дистанцира от фарисеите.
След смъртта на Йоан Хиркан най-малкият му син Александър Яней се провъзгласява за цар и открито застава на страната на садукеите, приемайки техните обреди в храма. Действията му предизвикват бунт в храма и довеждат до кратка гражданска война, която завършва с кървави репресии срещу фарисеите. На смъртния си одър обаче Яней съветва вдовицата си Саломея Александра да потърси помирение с фарисеите. Брат й бил Шимон бен Шета, един от лидерите на фарисеите. Йосиф Флавий свидетелства, че Саломе е благосклонна към фарисеите и тяхното политическо влияние нараства значително по време на нейното управление, особено в Синедриона, където те започват да доминират.
След нейната смърт най-големият й син Хиркан II е до голяма степен подкрепян от фарисеите. Най-малкият й син, Аристобул II, беше в конфликт с Хиркан и се опита да завземе властта. Фарисеите очевидно са били в уязвима позиция по това време. Конфликтът между двамата сина отново доведе до гражданска война, която приключи, когато римският генерал Помпей се намеси и превзе Ерусалим през 63 г. пр.н.е. д.
Разказът на Йосиф Флавий може би преувеличава ролята на фарисеите. На друго място той съобщава, че фарисеите не са постигнали власт до царуването на кралица Саломе Александра. Тъй като самият Йосиф Флавий е бил фарисей, неговият разказ може да представлява историческо творение, предназначено да издигне статута на фарисеите по време на разцвета на династията Хасмон.
По-късни текстове като Мишна и Талмуд съдържат много постановления на равини, някои от които се смята, че са измежду фарисеите, относно жертвоприношения и други ритуални практики в храма, правонарушения, наказателно право и управление. По едно време влиянието на фарисеите върху живота на обикновените хора беше много голямо и мнозина смятаха техните решения относно еврейския закон за авторитетни.
Римски период
Според Йосиф Флавий фарисеите се явили пред Помпей, като го помолили да се намеси и да възстанови старото свещеничество, като същевременно премахне напълно Хасмонейското царство. Фарисеите също отвориха портите на Йерусалим за римляните и активно ги подкрепяха срещу садукейската фракция. Когато римляните най-накрая пробиха входа на храма в Йерусалим, фарисеите убиха свещениците, които извършваха храмови служби в събота. Те гледаха на оскверняването на Йерусалимския храм от Помпей като на божествено наказание за беззаконието на садукеите.
Помпей слага край на монархията през 63 пр.н.е. д. и нарече Хиркан II първосвещеник и етнарх (по-ниска титла от „цар“). Шест години по-късно Хиркан е лишен от остатъка от политическата си власт и окончателната юрисдикция е дадена на проконсула на Сирия, който управлява чрез идумейския съратник на Хиркан Антипатър, а по-късно и двамата сина на Антипатър Фасаел (военен управител на Юдея) и Ирод (военен управител на Галилея). През 40 г. пр. н. е. синът на Аристобул Антигон свали Хиркан и се провъзгласи за цар и първосвещеник, а Ирод избяга в Рим.
В Рим Ирод се обръща за подкрепа към Марк Антоний и Октавиан и постига признаването си за крал от Римския сенат, потвърждавайки края на династията Хасмон. Според Йосиф Флавий противопоставянето на садукеите срещу Ирод го кара да гледа благосклонно на фарисеите. Ирод беше непопулярен владетел, възприеман като римска марионетка. Въпреки възстановяването и разширяването на Втория храм, прословутото отношение на Ирод към собственото му семейство и последните Хасмонеи допълнително подкопава неговата популярност. Според Йосиф Флавий фарисеите в крайна сметка станали враждебни към него и по този начин станали жертва на неговата кръвожадност (4 пр.н.е.). Семейството Боетиан, издигнато от Ирод до първосвещенически сан, възражда духа на садукеите и оттогава фарисеите отново са техни противници.
Докато съществува вторият храм, той остава център на еврейския ритуален живот. Според Тората от евреите се изисква да пътуват до Ерусалим и да принасят жертви в храма три пъти в годината: Песах (Великден), Шавуот (Петдесетница) и Сукот (Празник на шатрите). Фарисеите, подобно на садукеите, бяха политически тихи и учеха, поучаваха и се покланяха по свой начин. По това време се засилват сериозни теологични различия между садукеите и фарисеите. Идеята, че свещеното може да съществува извън храма, която е централна за есеите, е възприета и активно проповядвана от фарисеите.