понеделник, 27 ноември 2023 г.

"Почти възрастен": Всичко, което трябва да знаете, за да се съберете (донякъде) от Арден Роуз

 Никола Бенин


1. Нормално е да не си разбрал всичко. Възрастността е пътуване към себеоткриването и е добре да нямаш всички отговори веднага.
2. Не се страхувайте да помолите за помощ. Всеки има нужда от помощ понякога, затова не се страхувайте да я поискате от приятели, семейство или професионалисти.
3. Нормално е да правиш грешки. Всеки прави грешки, затова не им позволявай да те определят. Учи се от грешките си и продължи напред.
4. Открий своята страст. За какво си страстен? Преследвай страстите си и те ще те отведат към пълноценен живот.
5. Не се сравнявай с другите. Всеки е на собствено пътешествие, затова не се сравнявайте с другите. Фокусирайте се върху собствения си напредък и се гордейте с постиженията си.
6. Нормално е да кажеш не. Нормално е да кажеш не на неща, които не искаш да правиш или които не ти служат.
7. Грижи се за себе си. Отделете време за неща, които ви карат да се чувствате добре, както физически, така и емоционално Яжте здравословни храни, наспете се и спортувайте редовно.
8. Намерете общност от съмишленици. Обградете се с хора, които ви подкрепят и насърчават. Силната общност може да ви помогне да останете на пътя и да постигнете целите си.
9. Не се отказвай от себе си. По пътя ще има неуспехи, но не се отказвайте от себе си. Продължавай напред и никога не се отказвай от мечтите си.
10. Бъди щастлив. Животът е твърде кратък, за да бъдеш нещо друго освен щастлив. Избери да бъдеш щастлив и да се наслаждаваш на живота си.
11. Нормално е да си различен. Не се опитвай да бъдеш някой, който не си. Бъди себе си и прегърни уникалните си качества.
12. Не се страхувайте да поемате рискове. Поемането на рискове е от съществено значение за личностното изра Излезте извън зоната си на комфорт и опитайте нови неща.
13. Бъдете благодарни за това което имате. Отделяйте малко време всеки ден, за да се замислите върху нещата, за които сте благодарни. Това ще ви помогне да се фокусирате върху позитивното и да оцените хубавите неща в живота си.
14. Не позволявай на страха да те задържа назад. Страхът е силна емоция, но не му позволявай да те контролира. Изправи се срещу страховете си и не им позволявай да те спрат да постигнеш целите си.
15. Живей в настоящия момент. Не се занимавайте с миналото и не се притеснявайте за бъдещето. Фокусирайте се върху това да се насладите на настоящия момент и да извлечете максималното от живота.


неделя, 26 ноември 2023 г.

„Милионерът от съседната врата: Изненадващите тайни на богатите в Америка“ от Томас Дж. Стенли и Уилям Д. Данко

 Никола Бенин



1. Милионерите обикновено не са бляскави или екстравагантни. Мнозинството от милионерите живеят сравнително пестелив начин на живот и избягват излишните разходи.
2. Милионерите са дисциплинирани спестители и инвеститори. Те дават приоритет на спестяването и инвестирането на парите си, често започвайки от млада възраст.
3. Милионерите често се фокусират върху изграждането на богатство чрез дългосрочни инвестиции. Те разбират силата на комбинирането и са търпеливи в постигането на финансовите си цели.
4. Милионерите често са самостоятелно заети или притежават собствен бизнес. Те поемат контрол над финансовата си съдба, като създават свои собствени възможности.
5. Милионерите обикновено са добре образовани. Те ценят образованието и инвестират в своите знания и умения, за да подобрят потенциала си за печалба.
6. Милионерите не се страхуват да рискуват. Те са изчислени рискове, които разбират, че известно ниво на риск е необходимо за постигане на значително богатство.
7. Милионерите са целеустремени и имат ясна визия за финансовото си бъдеще. Те си поставят конкретни цели и разработват планове за постигането им.
8. Милионерите често са заобиколени от други успешни хора. Търсят менторство и напътствия от тези, които вече са постигнали финансовите си цели.
9. Милионерите са щедри и се връщат на общностите си. Те разбират важността на филантропията и използват богатството си, за да окажат положително влияние върху света.
10. Милионерите не се движат само от пари. Те намират удовлетворение в работата си, връзките си и приноса си към обществото.

10 урока от книгата "Просто продължавай да купуваш: Доказани начини да спестиш пари и да изградиш богатството си" от Ник Маджиули

 Никола Бенин



1. Ключът към изграждането на богатство е последователно да спестяваш и инвестираш пари.
Maggiulli твърди, че най-важното нещо, което можете да направите, за да изградите богатство, е последователно да спестите и инвестирате пари, дори и да са само малка сума. С времето силата на комбинирането ще работи във ваша полза, а спестяванията ви ще растат експоненциално.
2. Не се опитвай да засегнеш пазара.
Опитът да засегнеш пазара или да предвидиш кога акциите ще скочат или надолу, е почти невъзможно задача. Дори професионалните инвеститори често не успяват да направят това постоянно. Вместо това се фокусирайте върху инвестирането във фондове с нискотарифни индекс и задържането им в дългосрочен план
3. Инвестирайте в диверсифицирано портфолио.
Не слагайте всичките си яйца в една кошница. Разнообразете инвестициите си в различни класове активи, като акции, облигации и недвижими имоти. Това ще помогне да намалите риска и да защитите портфолиото си от спад на пазара.
4. Игнорирай шума.
Финансовите медии са пълни с шум и хайп, което може да бъде поразително за инвеститорите. Не позволявайте на този шум да ви разсейва от вашите дългосрочни инвестиционни цели. Останете фокусирани върху плана си и избягвайте вземането на импулсивни решения въз основа на мимолетна информация или пазарни колебания
5. Автоматизирайте спестяванията си.
Един от най-добрите начини да спестите пари постоянно е да автоматизирате спестяванията си. Настройте директен депозит от заплатата си в спестовна сметка, за да не ви се налага дори да мислите за това. Можете да настроите автоматични инвестиции от спестовната си сметка и във фонд за нискотарифни индекс.
6. Увеличавайте спестяванията си постепенно.
Щом не сте свикнали да пестите пари, добре е да започнете бавно. Увеличавайте спестяванията си постепенно, докато приходите ви се увеличават и разходите ви намаляват Дори малките увеличения могат да направят голяма разлика във времето.
7. Инвестирай в себе си.
Една от най-добрите инвестиции, които можете да направите, е в себе си. Инвестирайте във вашето образование, обучение и професионално развитие. Това ще ви помогне да увеличите потенциала си за печалба и да постигнете финансовите си цели.
8. Не позволявайте на дълговете да провали прогреса ви.
Дългът с висока лихва, като например дълг по кредитни карти, може да изяде спестяванията ви и да затрудни изграждането на богатство. Изплатете високолихвения си дълг възможно най-бързо, за да освободите повече пари за спестяване и инвестиции.
9. Бъди търпелив.
Изграждането на богатство изисква време и търпение. Не се обезкуражавайте,ако не видите резултати веднага. Останете фокусирани върху дългосрочните си цели и продължавайте да инвестирате последователно.
10. При нужда потърсете професионален съвет.
В случай, че се чувствате претоварени или имате нужда от помощ за разработването на персонализиран финансов план, помислете да потърсите професиона

"Как да мислим по-мащабно: Цели се по-високо, ставай по-мотивиран и постигай големи неща" от Мартин Медоус, Джон Гагнепайн

 Никола Бенин



1. Дефинирайте вашето "защо". "
Преди да започнеш да мислиш по-мащабно, трябва да знаеш какво се опитваш да постигнеш. Какво е вашето ЗАЩО? Каква е движещата сила зад целите ви? След като разберете защо, можете да започнете да си поставяте цели, които са съобразени с него.
2. Поставяй си големи цели.
Не се страхувайте да си поставяте големи цели. Колкото по-голяма е целта, толкова по-мотивирани ще сте да я постигнете.
3. Разбийте целите си на по-малки стъпки.
След като сте поставили големите си цели, разделете ги на по-малки, по-управляеми стъпки. Това ще ги направи да изглеждат по-малко плашещи и по-постижими.
4. Действайте всеки ден.
Не стой и чакай нещата да се случат. Действайте всеки ден, дори и да е само малка стъпка.
5. Не се страхувай да се провалиш.
Провалът е част от живота. Не позволявайте това да ви обезкуражи да преследвате целите си.
6. Учи се от грешките си.
Всяка грешка е възможност да се учиш и израстваш. Отделете време да помислите върху грешките си и да се поучите от тях.
7. Обградете се с позитивни хора.
Хората, с които прекарвате време, могат да окажат голямо влияние върху мисленето ви. Обградете се с позитивни хора, които ще ви подкрепят и ще ви насърчават да постигнете целите си.
8. Вярвай в себе си.
Способен си да постигнеш всичко, което си намислиш. Вярвай в себе си и никога не се отказвай от мечтите си.
9. Визуализирай успеха.
Отделяйте малко време всеки ден, за да визуализирате как постигате целите си Това ще ви помогне да останете фокусирани и мотивирани.
10. Никога не спирай да се учиш.
Светът постоянно се променя, затова е важно никога да не спираме да се учим. Четете книги, вземайте курсове и посещавайте работилници, за да разширите знанията и
11. Организирайте се.
Да бъдеш организирана ще ти помогне да останеш в правия път и да постигнеш напредък към целите си.
12. Управлявайте времето си ефективно.
Времето е най-ценният ви ресурс. Научете се да управлявате ефективно времето си, за да можете да се възползвате максимално от него.
13. Грижи се за себе си.
Вашето физическо и психическо здраве е важно. Уверете се, че се хранете здравословно, наспете се достатъчно и спортувайте редовно.
14. Празнувайте успехите си.
Когато постигнете цел, отделете малко време, за да отпразнувате успеха си. Това ще ви помогне да останете мотивирани и да продължите напред.
15. Никога не се предавай.
Ще има моменти, в които ще искаш да се откажеш, но не го правиш. Просто продължавайте да напредвате и в крайна сметка ще постигнете целите си.

Атина през 1870 година

 Никола Бенин




събота, 25 ноември 2023 г.

Техника за приоритет на работата, която движи кариерата ви напред и ви повишава в йерархията


Никола Бенин



Често се разсейваме от задачи и искания, като имейли и известия. Това може да попречи на напредъка ни и да доведе до пропуснати възможности.

Влиянието? стигате до прегледа на представянето си или цикъла на повишение и оставате пренебрегнати, защото нямате осезаеми примери за уменията или опита, необходими за получаване на работата. 

Опитайте това. Представете си след 6 или 12 месеца - седите на интервю. Какви са основните умения и примери, от които се нуждаете, за да получите работата?

Следвайте тези стъпки:
 Вижте следващата си желана роля, говорете с лидерите и хората в този екип и компилирайте необходимите ключови умения и опит
След това разберете капацитета си - вероятно можете да управлявате 1 ключова инициатива на тримесечие извън текущата си роля - направете със сигурност съответства на едно от основните необходими умения.
Планирайте какво тримесечие ще поемете за всяка инициатива – кажете „не“ на всичко останало.

В края на годината имате 4 солидни проекта от край до край със силни показатели за въздействие, съпоставени с точната роля, в която се надявате да преминете.

вторник, 21 ноември 2023 г.

„РОДНОТО И ЧУЖДОТО“: ТЕСТ

Никола Бенин



 


Посочете две характеристики на жанра роман в творбата на Талев.

........................................................................................................................................................................................................................................................................................................

 2. Коя от следните героини е наречена „хаджи Серафимова внука“ („Железният светилник“)?

А) Божана

Б) Султана

В) Ния

Г) Катерина

 3. Кой герой не е от романа „Железният светилник“?

А) Аврам Немтур

Б) Гуньо Адвокатина

В) Стоян Глаушев

Г) Климент Бенков

 4. Посочете НЕВЕРНИЯ отговор.

Романът „Железният светилник“…

А) утвърждава официалната идеология от началото на 50-те години на ХХ век

Б) изразява интерес към историческите и социалните причини, които формират човека

В) представя носталгично-утопичен модел на българското

Г) чрез персонажите дава човешко лице на социално-етическите сблъсъци

 5. Посочете НЕВЕРНИЯ отговор.

В романа „Железният светилник“…

А) времето и пространството изразяват светогледа на общността

Б) общността постепенно започва да възприема времето като линейно

В) градското пространство в Преспа се структурира едновременно със социалното

Г) времето и пространството нямат метафорични значения

 6. Запишете две действия на Султана („Железният светилник“), които доказват, че тя помага

на своя съпруг да спечели уважението на съгражданите ѝ.

...................................................................................................................................................

 7. Какви тропи се съдържат в изречението Като се върна от плевнята, той беше пламнал от смущение, от детинска радост и сякаш беше нов някакъв човек („Железният светилник“)?

А) метонимия и сравнение

Б) метафора и метонимия

В) метафора и сравнение

Г) метонимия и метафора

 8. В разказа „Бай Ганьо журналист“…

А) понятията родно и чуждо имат етнически смисъл

Б) се поставя въпросът кой създава и управлява общественото мнение

В) се утвърждава, че байганьовското е вътрешно присъщо на родното

Г) примитивните представи за журналистика у нас се обясняват с чуждо влияние

 9. Със свои думи посочете две схващания на главния герой в разказа „Бай Ганьо журналист“, които го характеризират като конформист.

.................................................................................................................................................

10. Кое от следните изказвания не принадлежи на Бай Ганьо?

А) Че голям мурафет ли е един вестник да се издава?

Б) Нали е работа да омаскарим тогоз-оногоз.

В) Европейци сме ний, ама все не сме дотам!

Г) Какво ще седнем сега да се лигавим с разни философии.

11. Чрез кои от посочените средства е изграден образът на главния герой в разказа „Бай Ганьо журналист“?

А) пряка характеристика, портрет, реч

Б) биография, действия, реч

В) отношения с други герои, портрет, реч

Г) отношения с други герои, действия, реч

12. Посочете НЕВЕРНИЯ отговор.

Във финала на разказа „Бай Ганьо журналист“ повествователят търси прошка от главния герой, защото смята, че…

А) го е изобразил донякъде пристрастно

Б) неговите сподвижници имат по-голяма вина

В) деморализацията се дължи и на гражданската пасивност

Г) той може да се промени

13. Посочете НЕВЕРНИЯ отговор.

Думите твоят дух лети, отправени от повествователя към Бай Ганьо, съдържат ирония, защото…

А) преувеличават недостатъците на героя

Б) загатват духовния потенциал на героя

В) представят образно амбициите на героя

Г) назовават бездуховността на героя

14. Кое от изброените НЕ е налично в комедията „Балкански синдром“ от Ст. Стратиев?

А) исторически сюжет

Б) типизирани герои

В) публицистично звучене

Г) разрушаване на театралната условност

15. Какво изразява заглавието на комедията „Балкански синдром“?

А) Балканското е аномалия в същността си.

Б) Балканското има комплексен характер.

В) „Балканско“ и „родно“ са антоними.

Г)„Балканско“ е синоним на невъздържаност.

16. Кой от изброените проблеми НЕ е поставен в комедията „Балкански синдром“?

А) отношенията между балканските държави

Б) връзката между всекидневието и изкуството

В) обектите на театралното изкуство

Г) изкуството в съвременния свят

17. Запишете наименованието на тропа, който се съдържа в думите къщата му пълна, ама главата му празна („Балкански синдром“).

.................................................................................................................................................

18. Кое е характерно и за трите текста, включени в раздела „Родното и чуждото“?

А) Търсят национално специфичното във формите на общностен живот.

Б) Представят родното чрез колаж и оспорват негови традиционни образи.

В) Интерпретират времето и пространството като израз на определен светоглед.

Г) Поставят проблема за журналистическата етика, за отговорността на медиите.

19. Свържете буквите със съответните цифри.

А) По това ще ни познават людете некога, ще ни знаят… 1. Лазар Глаушев

Б) Обаче и аз съм човек. И на мене ми се иска да направя нещо,

което е забранено от закона. 2. Бай Ганьо

В) Искам да бъда свободен... Да науча и другите да бъдат свободни. 3. Рафаил Клинче

Г) Аз мисля сега засега да я караме с правителството...[…] Па сетне,

като подушим, че им се разклатят краката, да им ритнем едно текме

и с новите пак на власт, а? 4. Бяла врана

20. Формулирайте теза за интерпретативно съчинение или есе (по избор) на тема: „Колажният образ на родното в комедията „Балкански синдром“ от Станислав Стратиев“.

................................................................................................................................................





Отговори на теста върху раздела „Родното и чуждото“

1. Например: многогласие, несъответствие между героя и социалната му роля, изобразяване на света в развитие

2. Б 1 т.

3. Б 1 т.

4. А 1 т.

5. Г 1 т.

6. След като приема в дома си Стоян, Султана го изпраща в общината да даде обяснения за тяхното съжителство. По-късно го подтиква да отвори своя работилница и да отстоява правото си пред останалите занаятчии.

7. В 1 т.

8. Б 1 т.

9.

Например: Смята, че журналистиката трябва да очерня; че гледната точка на вестника ви- наги трябва да съвпада с тази на управляващите и силните на деня, тоест че вестникът не може да има независима политическа ориентация. Убеден е, че журналистическите статии трябва да съдържат утвърдени езикови клишета. 2 т.

10. В 1 т.

11. Г 1 т.

12. Б 1 т.

13. Г 1 т.

14. А 1 т.

15. Б 1 т.

16. А 1 т.

17. антитеза 1 т.

18. А 1 т.

19. А – 3, Б – 4, В – 1, Г – 2  т.

20. Теза


петък, 17 ноември 2023 г.

ПИСМО НА КАДАШМАН-ХАРБЕ, ЦАР НА ВАВИЛОН, ДО ФАРАОН АМЕНХОТEП III

 Никола Бенин



[Ето], че не можете да дадете дъщеря си за жена, както сте написали: „От древни времена принцесите на Египет не са дават се на когото и да било!" - защо си, братко мой, [ти казваш така?] Ти си цар, можеш да правиш [действаш] както искаш. Ако го раздадеш, кой може [да каже нещо?] Когато това каза ми се, аз написах [на брат ми] (10) следното: „Има пораснали дъщери и красиви жени; изпрати една красива жена по твой избор; кой може да каже: тя не е принцеса? Но ти, [ реши] да не изпрати, не изпрати. Не търсихте ли братство и приятелство, когато писахте за женитба, за да се сродим помежду си? И следователно, за братството и приятелството, за да можем да се сродим един на друг, аз ти писах за женитба. Брат ми, защо не ми изпрати една жена? Може би, след като не си ми изпратил жени, тогава и аз като теб ще ти откажа жена? [Но не, ще имате дъщерите ми], не ви ги отказвам.

(Това, което следва, очевидно, е искане за изпращане на странни животни.)
А относно златото, което ти писах, изпрати ми много от всички видове злато, преди твоят пратеник да [пристигне] при мен, сега бързо, [дори] това лято, независимо дали през [месеца] на Тамуз, дали през [ месец] от Аба, за да мога да завърша работата, която съм предприел.
Ако това лято, в Тамуз или Аба, ми изпратите златото, за което ви писах, [тогава] ще ви дам дъщеря си, а вие след това донесете (?) злато, [колкото] искате. И ако в Тамуз или Аба вие не изпратите злато и аз не мога да завърша работата, която съм предприел, тогава защо трябва да го изпратите по-късно (?) - когато завърша работата, която съм предприел и защо трябва да желая злато? Дори и да изпратиш 3000 таланта злато, аз няма да ги приема и да ти ги върна, и няма да ти дам дъщеря си за жена.


четвъртък, 16 ноември 2023 г.

Ърнест Хемингуей „За кого бие камбаната“

 


Ърнест Хемингуей пише „За кого бие камбаната“ в Хавана, Куба, Кий Уест, Флорида, и Сън Вали, Айдахо, през 1939 г. В Куба той живее в хотел Амбос-Мундос, където работи върху ръкописа. Романът е приключен през юли 1940 и публикуван през октомври. В творбата е отразен опитът на Хемингуей през Испанската гражданска война и изобразява протагониста, американеца Робърт Джордан, който се бие с испански войници на страната на републиканците.Прототип на главния герой в романа е Умар Джиорович Мамсуров-Хаджи кавказец по произход, майор от съветското военно разузнаване, който е изпратен като интербригадист в подкрепа на Испанската република в развихрилата се гражданска война в страната

Действието се развива по време на Гражданската война в Испания, историята проследява американски бомбаджия на име Робърт Джордан, който се присъединява към група партизански бойци, за да взривят мост. Романът изследва темите за войната, любовта, смъртта и човешкото състояние, демонстрирайки отличителния стил на писане на Хемингуей и неговото дълбоко вникване в сложността на човешката природа.

Докато историята напредва, Джордан се обвързва романтично с испанка на име Мария, добавяйки пласт лична и емоционална сложност към неговата мисия. Романът изследва суровите реалности на войната, въздействието на насилието върху индивидите и екзистенциалните въпроси около живота и смъртта.

Оскъдната и икономична проза на Хемингуей улавя интензивността на войната и вътрешните конфликти на героите. Заглавието, извлечено от стихотворение на Джон Дон, отразява всеобхватната тема за взаимосвързаността и жертвите, които войната нанася на човечеството. „За кого бие камбаната“ е трогателно изследване на човешкото състояние в разгара на конфликт.

„За кого бие камбаната“ на Хемингуей е обект на задълбочен критичен анализ, похвален за изследването на психологическото въздействие на войната и критикуван за възприеманите романтизирани елементи. Ето основните аспекти на критичните дискусии:

1. Характеризиране и човешки взаимоотношения:

    - Героите на Хемингуей често се разглеждат като архетипи, представящи различни аспекти на човешкото състояние по време на война.

    - Връзката между Робърт Джордан и Мария е централна, илюстрирайки борбата за любов сред хаоса на войната.

2. Войната и нейните последици:

    - Критиците подчертават изобразяването в романа на бруталността на войната и нейните психологически щети върху отделните хора.

    - Детайлното описание на войната и нейното въздействие върху героите отразява непосредствения опит на Хемингуей като военен кореспондент.

3. Екзистенциални теми:

    - Романът изследва екзистенциални теми, изследвайки живота, смъртта и смисъла на човешкото съществуване.

    - Героите на Хемингуей се борят с неизбежността на смъртта, подчертавайки взаимосвързаността на индивидите в по-широкия контекст на човечеството.

4. Стил на писане:

    - Характерната проза на Хемингуей, характеризираща се с краткост и недоизказаност, допринася за емоционалното въздействие на романа.

    - Критиците оценяват използването на езика му, за да предаде сложни емоции и ситуации с икономичност и прецизност.

5. Политически коментар:

    - Някои критици анализират политическите нюанси на романа, разглеждайки го като коментар за Гражданската война в Испания и в по-широк смисъл по-широкия социално-политически пейзаж на времето.

6. Критика на романтизма:

    - Някои твърдят, че романтичното изобразяване на войната и любовта на Хемингуей може да опрости сложността на тези преживявания.

    - Критиците се съмняват дали романът романтизира войната, особено в изобразяването на героизма и саможертвата.

7. Символизъм и значение на заглавието:

    - Заглавието, извлечено от медитацията на Джон Дон, служи като метафора за взаимосвързаността на човечеството и споделеното преживяване на страданието.

    - Критиците изследват символиката на моста като фокусна точка, представяща опита на героите да променят хода на историята.

Като цяло „За кого бие камбаната“ се слави с изследването на дълбоки теми, но дискусиите продължават относно отношението на войната в романа и въздействието му върху отделните хора. Смесицата от лични взаимоотношения, екзистенциално съзерцание и суровата реалност на конфликта продължава да го прави обект на богат критичен анализ.

 

References

Baker , C. (1972). Hemingway. The Writer as Artist. Princeton: Princeton University Press.

Baker, S. (1967). Earnest Hemingway: An Introduction and Interpretation. New York: Holt Rinehart and Winston.

Broer, L. (1973). Hemingway’s Spanish Tragedy. Tuscaloosa: University of Alabama Press.

Dai, G. Y. (2005). From Observation “For Whom the Bell Tolls” Hemingway’s Ecological and Feminist Consciousness.

Chang, Y. X. (2003). A Survey of American Literature. Tianjin: Nankai University Press.

Freauman, J. (1937). The Writer in A Changing World. New York: Equinox Cooperative Press.