Nikola Benin Ph.D
неделя, 29 май 2022 г.
петък, 27 май 2022 г.
Първите хора в Австралия вероятно са се хранили с яйца на гигантски патици (The first people in Australia likely feasted on the eggs of giant ducks)
Никола Бенин
С височина над два метра и тегло до 240 килограма, Genyornis newtoni е била една от най-големите птици някога.
Ново проучване разкрива, че хората, пристигащи в днешна Австралия, вероятно са причина за нейното изчезване, като са откраднали яйцата й.
Мистерията за това какво може би са яли за закуска някои от първите австралийци е разкрита.
Хиляди фрагменти от яйчени черупки, датиращи от плейстоцена, са открити в Австралия, с доказателства, че са били варени. Докато някои от тези яйчени черупки се приписват на емуто, самоличността на други, които внезапно изчезват от вкаменелостите преди около 50 000 години, е обект на разгорещен дебат.
Международен екип от учени потвърди самоличността на мистериозния яйценос като Genyornis newtoni, изчезнала нелетяща птица, която е била висока над два метра.
Проф. Гифорд Милър предполага, че изчезването на G. newtoni може да е било причинено от неустойчиво събиране на яйца, проблем, който все още засяга птиците днес.
„В археологическите записи няма доказателства за клане на Genyornis “, казва Гифорд. „Въпреки това, фрагменти от яйчени черупки с уникални модели на изгаряне, съответстващи на човешката дейност, са открити на различни места по целия континент.
„Това означава, че първите хора не са ловували непременно тези огромни птици, но рутинно са нападали гнезда и са крали техните гигантски яйца за храна. Прекомерната експлоатация на яйцата от хората може би е допринесла за изчезването на Genyornis .
сряда, 25 май 2022 г.
Петър Стоянов на 70 години. Честит юбилей, г-н Президент!
Никола Бенин
Николай Лилиев сред сътрудниците на списание „Златорог“ (1925–1927)
Никола Бенин
Държавна Опера Русе - РОМЕО И ЖУЛИЕТА и ПОЛЕТ КЪМ СВЕТЛИНАТА, 21 май 2022
Никола Бенин
Диригент е виенският възпитаник Маестро Димитър Косев, който за първи път дирижира балетен спектакъл. Самият той споделя, че предизвикателството е огромно, но е убеден, че с опитен оркестър, какъвто е този на Русенската опера, в събота ще се случи истински музикален празник.
Концертмайстор е талантливата млада цигуларка Марта Бонева.
В ролите на Ромео и Жулиета от едноактния балет на Пьотр Илич Чайковски дебютират Цветелина Катрин Иванова и бразилецът Тиаго Виктор. Талантливата балерина прекрасно разказва любовта на младата Капулети и едновременно с това недвусмислено разкрива бунта към установените родови закони.
Цветелина доверява, че ролята я докосва дълбоко, и няма как да не е така, защото това е най-великата любовна история на всички времена!
Тиаго, който сме гледали като Златния бог от балета “Баядерка” и в селското па-де-дьо от “Жизел” на Адам, изтанцува по-лиричната, но силова партия на Ромео. Той смята, че с Цвети доста въздействащо успяват да предадат цялата атмосфера на творбата. Бразилецът танцува почти две години на русенска сцена и споделя, че тук е намерил своите партньори и съмишленици, почувствал се е подкрепен и образно казано “прегърнат” от балетната трупа на Русенска опера.
Във втората част "Полет към светлината" участва целия балетен състав.
Хореографията и режисурата на балетната постановка по музика на П.И.Чайковски “Ромео и Жулиета” и едноактният балет “Полет към светлината”, който преминава през различни музикални стилове на произведения от любими композитори - Росини, Чайковски, Масне, Гершуин и Пиацола, са дело на Силвия Томова.
Художник на декора и костюмите е Салваторе Русо, балетмайстор е Марияна Захариева, която тази година е номинирана за награда “Русе” за дългогодишната си творческа дейност на русенска сцена, а художествен ръководител на балетната трупа е Весела Василева.
Много композитори са отговорили с музиката си на вечните теми от шекспировата драма “ Ромео и Жулиета” за забранената младежка любов, но Чайковски, заедно с Прокопиев и Берлиоз, се подрежда на върха в списъка. В период, когато Чайковски все още не се е наложил като композитор, Милий Балакирев, който се определя като наставник на руските композитори, му възлага да напише симфонична творба на тази тема. След премиерното представяне на творбата през 1869 г., Балакирев съветва композитора да я преработи. Това се случва през 1880 година. В първата версия Чайковски започва с една нежна любовна мелодия, която в последствие отпада. Във фантазията на композитора Жулиета се появява като малко момиченце, чийто образ се развива и проследява в музикалния текст. В преработения вариант – фантастичната увертюра започва с молитвата на Падре Лоренцо и като че ли всички събития вече са се случили.
Едноактният балет „Полет към светлината“ е едно пътуване в дълбините на спектъра на цветовете и музиката, чрез които нашето съзнание се докосва с емоционалната изразност на балетното изкуство. Преминаването през различните цветове е въплътено на сцената от различни танцувални техники, което показва изследователската и експериментаторска природа на хореографа Силвия Томова. Такова е и преминаването през различните музикални стилове на произведенията, включени в балетната постановка. Това са контрастните творби на композиторите Дж. Росини, П. И. Чайковски, Ж. Масне, Дж. Гершуин, А. Пиацола.
вторник, 24 май 2022 г.
неделя, 22 май 2022 г.
Мелузински медицински сестри Тиери и Раймоне, Мелузин (Melusine nurses Thierry and Raimonnet, Melusine )
Никола Бенин
Мелузински медицински сестри Тиери и Раймоне, Мелузин (BNF Fr. 24383, фол. 30), втората половина на 15 векMelusine - илюстрация, френски, 15 век.детайл"Мелузина бяга от Реймънд в дракон форма / Мелузина изглежда кърми синовете си". Илюстрация към "Роман дьо Мелузин" на трубадур Катрет (1401). Ms français 383, fol. 30, Париж, Национална Библиохаке.Полетът на Mélusine завръщането ѝ да лекува последните си две деца Paris BN fr 24383, fol. 30 r°
Бачковски манастир (Église des Saints Archanges, Monastère de Batchkovo)
Никола Бенин
Литературен маршрут за Яна Язова
Никола Бенин
◊ СЪБИТИЕТО
Литературен маршрут, посветен на Яна Язова ще се проведе в сряда, 25 май, от 18:30 ч. до 20:00 ч., в Съдебна палата. Автор и водещ на събитието е Петър Величков.
Мястото за провеждането на Литературния маршрут не е избран случайно. По време на бомбардировките на София Яна Язова се крие в Съдебната палата и там в началото са били съхранявани нейните оцелели архиви. Не е случаен и водещият на маршрута - литературният теоретик и журналист Петър Величков, който е един от най-добрите познавачи на нейния живот и творчество. Той ще ни запознае с жестокото убийство на Яна Язова и за кражбата на оригиналните ръкописи на романите ѝ „Левски“, „Бенковски“, „Шипка“, „Александър Македонски“, „Соления залив“.
◊ ЗА АВТОРА
Петър Величков е роден на 27 август 1954 г. в село Поповица, Пловдивско. Завършва специалност „Масови комуникации и журналистика“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий. От 1980 г. работи като журналист в различни вестници. Редактор е на списание „Библиотека“, издание на Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. В периода 1987–1989 година отпечатва, по оцелели чернови, романите на Яна Язова „Левски“, „Бенковски“ и „Шипка“, които съставят трилогията „Балкани“. По-късно разчита и урежда издаването на останалите ѝ непубликувани приживе творби. Автор е на книгите „Стара слава“ – „Страсти и скандали в царска България“ (1. изд. 2000, 2. изд. 2004, 3. изд. 2009, 4. изд. 2021), „Софийските потайности“ (2004, 2019, 2021), на изследванията „Българинът: голата истина“ (2005), „Великденски и пролетни картички от Третото българско царство“ (2008), „Прототипи и герои“ (2013) и „Какво хапнаха и пийнаха великите българи“ (2013)[2], на книгата „Яна Язова: проклятието на дарбата“ (2007, 2020), на стихосбирките „Сам си стигам“ (2002) и „Неразличим“ (2004).
◊ ЛИТЕРАТУРНИ МАРШРУТИ
Това е четвъртият сезон на Литературните маршрути на Фондация „Прочети София“. Тази година те ще бъдат през май, юли и септември. Във всеки от месеците ще има четири тура и съпътстващи събития. Маршрутите са градски разходки, които съчетават по интересен и задълбочен начин литературната история, непознати факти за български писатели и поети и променят перспективата към града, наблюдавайки го изрично като литературна територия. Литературните маршрути са истории, разказани от писатели и поети, теоретици и литературни историци. Всяка година маршрутите са нови, в тях участват различни водещи и всеки от тях подготвя изцяло авторско трасе, което насочва вниманието на публиката в различни литературни посоки.
Всички събития от Литературните маршрути се реализират с подкрепата на Столична община.
Думи със специфичен правопис
Никола Бенин
Абитуриент (а
не абитюрент)
Анцуг (а не
анцунг)
Бенка (а не бемка)
Бонбон (а не
бомбон)
Безсмислен (
а не безмислен)
Безспорен (а
не безпорен)
Безпокоя (а не
безспокоя)
Въставам (а не
възставам)
Въстаник ( а не
възстанник)
Възпирам (а не
възспирам)
Странноприемница (а
не страноприемница)
Полилей (а не
полюлей)
Потискам (а не
подтискам)
Заимствам (а
не взаимствам)
Сякаш (а не
всякаш)
Влязох (а не
влезнах); влязохме (а не влезнахме)
Излязох (а не
излезнах); излязохме (а не излезнахме)
Кренвирш (а не
кремвирш)
Теоретичен (а
не теоритичен)
Коригирам (а
не корегирам)
Одеяло (а не
одеало)
Току-що (а не току
що или токущо)
Вследствие (а
не в следствие)
Впоследствие (а
не в последствие)
Невинаги (а не не
винаги)
Неслучайно (а
не не случайно)
Нехая (а не не
хая)
Претекст (а не
предтекст)
Юрисконсулт (а
не юристконсулт)
Подставено лице (а
не поставено)
Намордник (а не наморник) – идва от „морда” – муцуна
САрма̀ (а не съ̀рма
- сърмен - плат с втъкани позлатени нишки)
Детектив (а не
дедектив)
Особено (а не
особенно) - особЕН
Искрено (а не
искренно) - искрЕН
Свещено ( а не
свещеННо) - свещЕН
Но безценно –
безцеНЕН
Бетонно – бетоНЕН
Изключение –
фин, фина, фино, фини
темперАтура (а
не темперетура)
споделям нещо С някого (а
не на някого), но: доверявам нещо НА някого
отивам ВЪВ Варна (а
не НА Варна)
пътувам за/към София (а
не на София)
бомбаРдирам (а
не бомбандирам)
експлОдирам (а
не експлоадирам)
нямаш представа (а
не на представа)
става въпрос (а
не става на въпрос)
имам предвид (а
не впредвид/напредвид/изпонапредвид и т.н.)
между другото (а
не помежду другото)
оценявам (а не
оценям), преценявам (а не преценям)
двойствен (а
не двойнствен)
двОеточие (а
не двуеточие)
матерИАлен (а
не материялен)
офицИАлен (а
не официялен)
италИАнски (а
не италиянски)
сицилиански (а
не сицилиянски)
Особеност: христИЯнски и софИЯнски
самарЯнин (а
не самариянин)
пИАно (музикален
инструмен) – пИЯно (нетрезво състояние)
пропускАтелен пункт (а
не пропусквателен)
папийонка,
а не папионка
унИверситет (а
не уневерситет)
стИпендия (
а не степендия)