Никола Бенин
Бройна форма имат съществителните имена от м.р., които означават нелица (предмети) и завършват на съгласна. Тя се образува с окончание -а/-я и се употребява след числителни бройни имена (два, пет, хиляда и сто), след числителни имена за приблизителност (четири-пет, десет-двайсет) и след думите колко, колкото, няколко, толкова.
три месеца, шест коня, двайсет-трийсет милиона, няколко района, колко процента
Трябва да се въведе почасово заплащане – колкото часа работиш, за толкова да ти плащат.
Пълномощникът ще положи толкова подписа, колкото лица представлява.
Някои особености при употребата на бройната форма и на обикновената форма за мн. ч.:
- Съществителните имена, които означават лица, имат само обикновена форма за мн. ч. след числителни бройни имена, числителни имена за приблизителност и след думите колко, колкото, няколко, толкова.
двама писатели, десет-петнайсет ученици, колко министри, няколко царе - Ако съществителното има значение и на предмет, и на лице, бройната форма се употребява само когато думата означава предмет:
След рекордните 13 хода с кон, световният шампион най-после сменя единия от двата офицера на черните. (офицер – шахматна фигура)
Кина махна с ръка на двамата офицери, които яхаха малко отзад. (офицер – лице от войсковия команден състав)И в двата редактора файлът се отваря по един и същи начин. (редактор – компютърна програма)
Двамата редактори ще се грижат за онлайн версията на изданието. (редактор – човек, който ръководи издаването на вестник, списание и др.) - Когато с думите колко и толкова не се изразява количество, се употребява обикновената форма за мн.ч. на съществителното име.
Колко хубави месеци ни предстоят още!
Изобщо не очаквах, че ще получа толкова съвети! - Бройната форма се употребява и когато между числителното име или думата за количество и съществителното име стои съгласувано определение.
Петте най-големи града в страната държат половината от пазара на имоти.
В момента екипът работи по няколко европейски проекта с медийна насоченост. - Ако между числителното име или думата за количество и съществителното име стои предлог или глагол, се употребява обикновената форма за мн. ч.
Става дума за това колко от компютрите в България използват нелегален софтуер.
Три са пожарите, на които са се отзовали огнеборците през почивните дни. - След думи като двойка, тройка, десетка, дузина, чифт, както и след думи, с които не се назовава точно количество (стотици, милиони, милиарди), се употребява обикновената форма за мн.ч.
Отлетялото слово и с четворка коне е трудно да се догони.
Китай влага милиарди долари в проекта за превръщането на въглища в газ.
Няма коментари:
Публикуване на коментар