вторник, 25 март 2025 г.

СЛОЖНО СЪСТАВНО С ПОДЧИНЕНО ПОДЛОЖНО ИЗРЕЧЕНИЕ

 Никола Бенин




Твърди се, че животът по общоустановените норми на обществото винаги е по-лесен. Слушаш и изпълняваш съветите на родителите, докато си малко дете. Когато пораснеш, изпълняваш също така послушно задълженията си в училище. Спазваш правилата за движение по пътищата, съобразяваш се с висшестоящите в работата си. На пръв поглед изглежда, че това е рецептата за тих и уютен живот. Който слуша, напредва в живота, в кариерата. Но дали всеки човек е способен на такова живуркане?Да, ние живеем в общество и сме зависими от другите по някакъв начин. Но невинаги установените правила са добри за всички. Понякога е нужно да бъдеш малко луд. Трябва да разчупиш черупката, да излезеш от кожата си. Едва тогава ще усетиш разнообразието, сладостта на живота, който веднъж се живее на тази земя. Точно тези, малко лудите, са променяли обществото и са движили човечеството към напредък. Примерите за такива личности и в литературата, и в науката никак не са малко.


Разпознаване на подчинено подложно изречение


Да прочетем отново изречението от текста.
Понякога е нужно да бъдеш малко луд.
• Определяме простите изречения в неговия състав (две прости изречения – Понякога е нужно и да бъдеш малко луд.)
• Ориентираме се кое е главното изречение (Първото просто изречение е главно, а
второто – подчинено.)
• Търсим подлога в главното изречение (липсва подлог).
• Задаваме въпрос към главното изречение (Какво е нужно?) Знаем, че с този въпрос
се открива подлогът. Подчиненото изречение замества подлога в главното изречение.
• Опитваме се да преобразуваме подчиненото подложно изречение в подлог в просто изречение – Понякога е нужна малко лудост.

• Според строежа си подчинените подложни изречения се разпределят в две групи:
• В изреченията от едната група като съюзни думи се използват относителни местоимения – напр. който, каквото. Тези изречения са характерни за пословиците и поговорките (напр. Който се учи, ще сполучи.) Сложното съставно с този тип подчинено подложно изречение може да се преобразува в просто и в него подлогът ще бъде дума, която е синоним на подчиненото подложно изречение (напр. Учещият се ще сполучи.)


• При изреченията от другата група като съюзни думи се употребяват съюзите че и да, въпросителни местоимения и наречия (напр. кой, как) или въпросителни думи. В главното изречение сказуемо е някой от изразите: изглежда, говори се, знае се, чува се, вижда се, известно е, приятно е, разрешено е, опасно е, установено е, твърди се, става ясно, определено е. Често така се придава обобщеност и общовалидност на твърденията. Сложното съставно с този тип подчинено подложно изречение невинаги може да се преобразува в просто.

12. В кое изречение има пунктуационна грешка? Мотивирайте отговора си.

Запетая се поставя:
• след подчиненото подложно изречение, когато то е пред главното изречение
• пред подчиненото подложно изречение, когато то е след главното изречение и ако съюзната дума я изисква.

Подчиненото подложно изречение замества подлога в главното изречение. Пунктуацията на подчиненото подложно изречение се съобразява с неговото място спрямо главното изречение. Когато то е пред главното изречение, запетаята се пише след подчиненото подложно. Когато подчиненото подложно е след главното изречение, запетаята се пише пред подчиненото подложно.

Няма коментари:

Публикуване на коментар