ултура
19.06.2016 | 20:59
Препълнена зала в РБ „Л.Каравелов” въпреки жегата и Европейското по футбол - заради феномена поезия в малкия град Кубрат, който има планетарни измерения.
Пламен КАЛИНОВ
Фоайето на Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ се оказа тясно и препълнено до краенпредел, за да събере всички любителите на поетическото изкуство, желаещи да се срещнат очи в очи със Селвер Алиева, авторка на нашумялата поетическа книга, озаглавена „Очите на тъгата сазелени“. Селвер, която живее и работи в град Кубрат, стана известна на читателската публика ина любителите на изящното слово през последните няколко години заради модерния ракурс внейните стихове към съвремието, невероятните метафори и обобщения, както и дълбокофилософските открития за иначе обикновените детайли на битието. Тези стихове, поразителноневзискателни, но много емоционални, се разпространиха мълниеносно чрез социалните мрежи и в момента се радват на небивала популярност в интернет, където намират радушен прием и биятвсички рекорди по споделяния всекидневно. А това вече е знак за стойност, която надхвърляобичайните приемания или неприемания на поезията като феномен за социално общуване иособена форма на изразяване на чувствата.
Книгата „Очите на тъгата са зелени” представи д-.р Никола Бенин от катедра „Български език,литература и изкуство” на РУ „Ангел Кънчев“. Във вечерта участва и управителят на издателство„Лени Ан” Атанас Петров, който сподели интересни моменти от съвместната работата с поетесата,както и личните си мотиви и пристрастия към нейната римувана реч, които са го накарали даиздаде точно тази поетическа книга. За да стане факт изданието на Селвер Алиева в издателство„Лени Ан”, принос има известният български поет и журналист Ивайло Диманов, който е редактори апологет на даровитата поетеса от Кубрат. Както справедливо и много точно отбеляза врецензията си Никола Бенин, няма случайности в привидно случайните срещи между даровититворци и апологетите им, които творят на същото поприще. Примерите в българската и световнаталитература са достатъчно много за подобна колаборация и взаимно допълване на пишещитебратя.
Вечерта, посветена на книгата „Очите на тъгата са зелени”, беше не само обикновено иконвенционално представяне на една литературна продукция (в случая талантливи стихове). Размениха се мнения и откровения за настоящето и бъдещето на българската поезия и засъдбата на творците в малкия град, където също, оказва се, могат да се пишат прекрасни стихове,пресъздаващи модерния силует на времето, в което живеем и в същото време много автентични идълбоко човешки като откровение за вътрешните пластове на нашата уязвима душевност.
Специален гост на вечерта беше народният представител Ферихан Ахмедова, която поздравипоетесата с излизането на нейната първа поетическа книга, намерила изключително радушенприем сред културната общественост и четящата русенска публика.
Приятна изненада за дошлите на вечерта беше изпълнението на децата от русенския хор„Дунавски вълни” с диригент Весела Тодорова.
Много приглушена - и като излъчване, и като словоохотливост, Селвер Алиева предпочете повечеда чете стиховете си, отколкото да говори пред аудиторията. А защо очите на тъгата са зелени,всеки сам навярно ще намери свой отговор, когато разлисти събраните в свитъка 57 изключителносилни стихотворения на поетесата. Селвер Алиева, чието име в превод от арабски през турскиозначава „носеща порой”, благодари за интереса към книгата и за вниманието на русенци, коитоуважиха по достойнство нейния успешен дебют на брега на Дунав в Града на свободния дух.